İstanbul Havalimanı metrosu pazar günü açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü Türkiye'nin en hızlı metrosunun kullanılacağı hattın açılışını yapacak. 8 istasyonun yer aldığı hat dahilinde, Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada gidilebilecek.

İstanbul Havalimanı metrosu pazar günü açılıyor


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü Türkiye'nin en hızlı metrosunun kullanılacağı hattın açılışını yapacak.

8 istasyonun yer aldığı hat dahilinde, Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada gidilebilecek. Saatte 120 kilometre hıza sahip araçlar da bu hatta kullanılacak.

Metro hattı yapı itibarıyla benzerlerinden ayrılıyor. İstasyona girişten itibaren farklılıklar dikkati çekiyor.

Günlük 800 bin yolcuya hizmet vermesi planlanıyor

Pazar gününden itibaren, İstanbul Havalimanı'nın ulaşım yükü de hafifleyecek.

İstanbul Havalimanı-Kağıthane hattı günlük 800 bin yolcuya hizmet verebilecek. Yolcuların da rahat ve güvenilir bir şekilde metroya ulaşabilmesi için giriş bölümünde 20 turnike yer alıyor.

İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattı 34 kilometre uzunluğunda. Önümüzdeki aylarda Gayrettepe bölümünün de faaliyete geçmesiyle hat uzunluğu 37,5 kilometreyi bulacak.

Uçak konforunda seyahat

Havalimanı metro hattında, peronlarda paks diye ifade edilen peron ayırıcı kapı sistemleri mevcut. Araç perona gelip park pozisyonu aldıktan sonra kapı devreye giriyor. Yolcuların güvenli bir şekilde giriş çıkışı sağlanıyor.

Metro hattının bekleme salonları da havalimanına yakışır şekilde tasarlandı. Koltuklar uçak koltuğu şeklinde tasarlandı, bilgi ekranları ise uçak penceresi şeklinde dizayn edildi.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı pazar günü hizmete girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattı, pazar günkü açılışın ardından hizmete başlayacak.

Parti liderleri İstanbul'da metro açılışında

 

Metroda akıl almaz olay! İtfaiye kurtardı

 

İstanbul'da metro hattında sefer düzenlemesi

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER