JİTEM davasında tüm sanıklara beraat kararı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma ilamı sonrası, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, bazı eski özel harekat polisleri ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın, 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili yeniden ya.

JİTEM davasında tüm sanıklara beraat kararı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma ilamı sonrası, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, bazı eski özel harekat polisleri ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın, 1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili yeniden yargılandığı davada beraat kararı verildi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti başkanı, savcının önceki celse dosyaya sunduğu esas hakkında mütalaaya karşı savunma alacaklarını söyledi.

ADİL BİR YARGILAMA YAPILMADI

Maktul yakınlarının avukatları ise mütalaaya karşı beyanda bulunmak için ek süre talep etti. Bunun üzerine mahkeme heyeti, “yargılamayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle ek süre talebini reddetti.

Ardından mütalaaya karşı savunma yapan katılan avukatları, yargılamanın yaklaşık 10 yıldır devam ettiğini, bu sürede dosyayı aydınlatacak taleplerinin kabul edilmediğini, bu nedenle adil bir yargılama yapılmadığını savundu.

Bugüne kadar dosya kapsamında, 41 hakim ve 16 savcının görev aldığını aktaran avukatlar, sanıkların duruşma salonuna getirilmeyerek yargılamada esas olan “yüz yüzelik ve alenilik” ilkelerinin hiçe sayıldığını iddia etti.

Avukatlar, sanıkların cezalandırılmalarını ve hükümle birlikte tutuklanmalarını talep etti.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin suçlu olduklarına dair dava dosyasında somut bir delilin bulunmadığını belirterek, mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Buna göre yargılama aşamasında hayatını kaybeden sanık Ziya Bandırmalıoğlu’nun dosyasının düşürülmesine hükmedilirken, sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Enver Ulu, Yusuf Yüksel, Lokman Külünk, Abbas Semih Sueri, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın ise beraatine karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara JİTEM davası olarak adlandırılan ve 1990’lı yıllarda 19 kişinin kaybedilmesi veya infaz edilmesine ilişkin, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında ‘suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak’ ve ‘adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada daha önce tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden başlayan 19 sanıklı JİTEM Davası’na, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davanın bugün yapılan duruşmasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Ayhan Çarkın’ın itiraflarının güvenilir olmadığını ve bu beyanları kanıtlayacak herhangi bir delil bulunmadığını belirterek tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Sanık avukatı Sertaç Ekinci, savcılık mütalaasının ardından, müvekkilinin deprem bölgesinde olması sebebiyle esas hakkındaki mütalaaya karşı yazılı savunma yapmak için mahkemeden süre talep etti. Sanık ve sanık avukatlarının beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, süre taleplerini kabul ederek davayı 26 Mayıs’a erteledi.

19 FAİLİ MEÇHUL, 19 SANIK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1990’lı yıllarda 19 kişinin kaybedilmesi veya infaz edilmesine ilişkin, 20 Aralık 2013’te iddianame hazırlamıştı.

İddianameye göre sanıklar, Abdülmecit Baskın, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan’ın öldürmekle suçlanmıştı.

İddianamede, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven ve Muhsin Korman’ın ‘suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak’ ve ‘adam öldürmeye iştirak etmek’ suçlarından cezalandırılması talep edilmişti. (Sözcü)

JİTEM'in kurucusu hayatını kaybetti

JİTEM okul listesine girdi

34 yıl sonra JİTEM itirafı

Yazıcıoğlu JİTEM kurbanı mı?

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER