Kabil'de Bayram Namazında Roketli Saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kurban Bayramı namazı sırasında cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarına roketli saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mirwais Stanikzay, cumhurbaşkanlığı sarayının dışına üç roketin düştüğünü açıklayarak olayda yarala.

Kabil'de Bayram Namazında Roketli Saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kurban Bayramı namazı sırasında cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarına roketli saldırı düzenlendi.

s-3dbe59ce93fe66703211986eced4ba08312328
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mirwais Stanikzay, cumhurbaşkanlığı sarayının dışına üç roketin düştüğünü açıklayarak olayda yaralanan olmadığını belirtti.

O anlara ilişkin görüntülerde, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ve cemaatin namaza devam ettiği görülüyor.

O anlara ilişkin görüntülerde, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ve cemaatin namaza devam ettiği görülüyor. O anlara ilişkin görüntülerde, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ve cemaatin namaza devam ettiği görülüyor. 60f67db4dc1cce0b59727c02.jpg
Saldırıyı üstlenen olmazken Gani daha sonra televizyonlardan yayınlanan bir açıklama yaptı. Gani konuşmasında, "Taliban barışa niyeti olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bizler ise barışa niyet ve isteğimiz olduğunu kanıtladık, barış uğruna fedakarlık yaptık" dedi.Gani, Afgan hükümetinin, barış görüşmelerini başlatmak için geçen yıl 5 binden fazla Taliban militanını serbest bırakma kararını da eleştirdi ve bu "büyük hatanın" sadece Taliban'ı güçlendirdiğini kaydetti.

Taliban bu bayram ateşkes ilan etmedi

s-a77b328a8f5778f67aa0c5cedf312e835d8e7b
Son dönemde Afganistan’da ABD ve NATO birliklerinin çekilmesi sonrasında, Afgan güçleriyle Taliban militanları arasındaki çatışmalar arttı. Çatışmalarda Taliban bazı önemli sınır geçiş noktalarını ve büyük bölgeleri ele geçirdi.Daha önceki yıllarda Taliban bayram sırasında resmi olarak ateşkes ilan ediyordu. VOA
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER