Kimliklerde e-İmza Dönemi Bir Ay İçinde Başlıyor

'Vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacağız' Sputnik'in haberine göre Soylu, açıklamasında '__Önemli bir yeniliğin de haberini vermek isterim.

Kimliklerde e-İmza Dönemi Bir Ay İçinde Başlıyor
s-3f94ac180a3ad0b1741057bf46d66ba54f2033

'Vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacağız'

Sputnik'in haberine göre Soylu, açıklamasında '__Önemli bir yeniliğin de haberini vermek isterim. Kimlik kartına e-İmza'nın yüklemesine bir ay içinde başlıyoruz. e-İmza ile de vatandaşlarımıza yepyeni bir kolaylık sunacağız' ifadelerini kullandı.

Kimlik kaybolduğunda e-İmza iptal olacak

e-İmza'nın çipli kimlik kartlarına yüklenmesi ile bürokrasi azaltılacak. İş yeri açmak için gereken belgelerden biri daha eksilmiş olacak. Bu düzenlemeyle e-mühür uygulamasına da geçilmiş olacak.Elektronik imza ile dava takibi ve sicil işlemleri yapılabilecek. Vergi borçları sorgulanacak, gümrük işlemleri takip edilebilecek. Kimlik kartlarının kaybolması halinde e-imza da geçerliliğini yitirecek. Yeni kimlik kartı çıkarıldıktan sonra elektronik imza tekrar sisteme tanımlanacak.

Mobil ve elektronik imza sayısı 5,7 milyonu aştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) verilerine göre bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla  5 milyon 13 bin 726'sı elektronik imza ve 724 bin 261'i mobil imza olmak üzere toplam sertifika sayısı 5 milyon 737 bin 987 oldu.Uygulamanın başladığı 2013 sonu itibarıyla üretilen mobil ve elektronik sertifika sayısı ise 297 bin 996'ydı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER