Kitlesel Gösteriler Geri Adım Attırdı: Kolombiya'da Hükümet Vergi Reformundan Vazgeçti

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ülke genelinde dört gün süren protestoların ardından tartışmalı vergi reformu yasasını geri çektiğini açıkladı. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, televizyonlardan halka seslenen Duque hükümetin yeni bir vergi reformu için diğer partilerl.

Kitlesel Gösteriler Geri Adım Attırdı: Kolombiya'da Hükümet Vergi Reformundan Vazgeçti

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ülke genelinde dört gün süren protestoların ardından tartışmalı vergi reformu yasasını geri çektiğini açıkladı.

s-b039800fed4e15a2bcd688015e17e2532de131
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, televizyonlardan halka seslenen Duque hükümetin yeni bir vergi reformu için diğer partilerle görüşüp mutabakat arayacağını söyledi.Bu açıklamaya kadar Duque, pandeminin ekonomik etkileri nedeniyle bir vergi reformunun kaçınılmaz olduğunu savunuyordu.

Yasaya karşı çıkan on binlerce protestocu günlerdir sokaklardaydı.

s-15dcee64ff7a56ac9155cbba4dc4a00ba125a5
Sendikaların liderliğinde düzenlenen protestolara katılanlar vergi reformunun en çok, pandemi nedeniyle halihazırda geçim sıkıntısı yaşayan en yoksul kişileri etkileyeceğini savunuyordu.Duque açıklamasında en zor durumdaki kişilere yardım etmeleri gerektiğini söyledi ve ekledi:"Zaman birlikte çalışma zamanı. Bir mutabakat sağlamamız lazım. Ürün ve hizmetlerde KDV artışı olmayacak."

Kolombiya'da gayrisafi yurtiçi hasıla geçen yıl yüzde 6,8 küçüldü. Bu son 50 yıldaki en büyük ekonomik krize yol açtı.

s-538c690ea168598a1d12cd2bf5af5eaad355b3
Pandeminin bir diğer etkisi de işsizliğin artması oldu.Vergi reformunda aylık 656 dolardan (5350 TL) fazla geliri olanların ödeyeceği verginin artırılması öngörülüyordu.Vergi reformuyla bireylere sağlanan bazı istisnaların kaldırılmasının yanı sıra KDV artışı da planlanıyordu.Bu adımların geçinmekte zorlanan halkın durumunu daha da kötüleştireceğini savunan çok sayıda kişi ise planları eleştiriyordu.Protestolara orta sınıf Kolombiyalıların yanı sıra yerli halklar da katılmıştı. Bakanlık Duyurdu: 66 Bin 161 Kişiye Kısıtlama Cezası - Duygu Delen'in Ölümüyle İlgili Bilirkişi Raporu Mahkemede: 'Kaza Sonucu Düşmesi Mümkün Değil' - Kripto Para Piyasasında Ethereum 3 Bin Doları Aştı, Bitcoin'in Piyasa Hacmindeki Payı Geriledi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER