Koronanın en önemli belirtisiydi! İsveç'te 300 bin kişi koku kaybı yaşıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada ciddi sorunlara yol açıyor.

Koronanın en önemli belirtisiydi! İsveç'te 300 bin kişi koku kaybı yaşıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada ciddi sorunlara yol açıyor. Salgından 1 milyon 166 bin kişinin etkilendiği İsveç'te de 300 bin kişi koku kaybı yaşıyor. İsveç'te bu durum için tedavi sunan kliniklerde uzun kuyruklar oluştu. Yaklaşık 10 milyon nüfuslu İsveç'te bu konuda hizmet veren sadece iki klinik var. Bu iki klinikten yeni olanı, başkent Stockholm'ün yakınında yer alan Huddinge'deki Karolinska Üniversite Hastanesi'nde Eylül ayında açıldı.

KISITLAMALAR KALDIRILDI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun Cuma günü yayımladığı en son verilere göre, pandeminin başlangıcından bu yana ülkede yaklaşık 1,166 milyon koronavirüs vakası teyit edildi. Koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı ise 15 bine yaklaştı. Kamuya açık alanlarda ve restoranlarda kişi sınırlaması gibi kısıtlamalar, maske takma ve mümkünse evden çalışma gibi tavsiyeler 30 Eylül'de yürürlükten kaldırıldı. O zamandan bu yana yeni vaka sayısında hafif bir artış yaşandı ancak şu an itibarıyla kısıtlamaların artırılması gibi bir plan bulunmuyor.

AŞILAMA ORANLARI YÜKSEK

Bununla birlikte, 1 Kasım'da gevşetilecek olsa da koronavirüs testine ilişkin kurallar halen yürürlükte ve aşı olmayanlara da daha önce yürürlükte olan aynı koruma önlemlerini almaları tavsiye ediliyor. Öte yandan İsveç'te 16 yaş üstü nüfusun yüzde 84,7'si en az bir doz, yüzde 80,1'i ise iki doz aşı yaptırmış durumda.

Koronanın en önemli belirtisiydi! İsveç'te 300 bin kişi koku kaybı yaşıyor

Haberi Kaydet
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER