Koronaya Karşı 'Adaçayı Gargarası' Öneren Erdoğan’ın Başdanışmanına Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan Tepki: 'Çakma Sağlıkçı'

Hürriyet yazarı ve iç hastalıklar uzmanı Prof.

Koronaya Karşı 'Adaçayı Gargarası' Öneren Erdoğan’ın Başdanışmanına Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan Tepki: 'Çakma Sağlıkçı'

Hürriyet yazarı ve iç hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüse karşı ‘adaçayı-ebegümeci’ gargarası öneren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na bugünkü köşe yazısında oldukça sert bir tepki gösterdi.

s-b8271dcf5a9486ba37b6dfc725922dbdc7add2
Yazısında koronavirüsü kast ederek, “Tarihimizin en büyük ve en ciddi sağlık tehditlerinden biriyle karşı karşıyayız” diyen Prof. Dr. Müftüoğlu, ‘eften püften çözümler’ sunan isimler arasında katılan mikrobiyoloji uzmanı olan Saraçoğlu için ‘çakma sağlıkçı’ ifadesini kullandı.Bilimin bu kadar küçümsenmemesi gerektiğini belirten Müftüoğlu, "Geç mi kaldık?" başlıklı yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

"Ayıptır, yazıktır"

s-1248621e3edf65acce65f37ca1bd3115119fde
“Tarihimizin en büyük ve en ciddi sağlık tehditlerinden biriyle karşı karşıyayız. Üstelik tehdit uzadıkça uzuyor, ekonomik ve sosyal boyutlar da kazanıyor. Böyle bir durumda her zaman olduğu gibi, tabirimi hoş görün, “eften püften” çözümler sunan, bu büyük salgına “kelle paça, sarmısak-soğan” ile çözüm arayan sözde sağlıkçılar olabiliyor. Bu sözde sağlıkçılara şimdi de yolu herhangi bir tıp fakültesinin önünden bile geçmeyen “unvanlı” ve “aklı evvel” bir çakma sağlıkçı daha eklendi. O çakma sağlıkçı, şimdi de bize bu büyük salgını “ADAÇAYI-EBEGÜMECİ otu çayı” içerek savuşturabileceğimizi söylüyor. Ayıptır, yazıktır! Yapmayın, etmeyin, bilimi bu kadar küçümsemeyin! Konumuz, sorunumuz pandemi gibi ciddi ve hayati bir problemdir. Gelin böyle mühim konularda bari topa bir de siz girmeyin.”

"İnanın yüz binlerce insanın hayatı kurtulur bu sayede"

s-80cd028b81488fdef32d8b2e6dc695afca6a4e
Ağız ya da burun yoluyla vücuda giren virüsü, enfeksiyona neden olmadan önce durdurabilmek için alınabilecek önlemlere değinen Saraçoğlu şunları söylemişti:
"İşte burada daha burnunuzdayken yapacağınız şey adaçayı ve üçte bir oranında da ebegümeci. Adaçayı ile ebegümecini karıştıracaksınız, toplamı 5-6 gram kadar. Bunun gargarasını yapacaksınız. Yani bir tutam adaçayını aldınız, bir çentik de içine ebegümeci ilave edin, hatta iki tutam alın adaçayını, yarım tutam kadar da ebegümeci, karıştırın bir bardak suda, 6-7 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra süzeceksiniz. Ondan sonra sabah, öğle, akşam bununla gargara yapın. Her gün taze hazırlayacaksınız. Arada birkaç yudum da alabilirsiniz. Hiçbir zararı yok. İnanın yüz binlerce insanın hayatı kurtulur bu sayede" dedi.
Saraçoğlu, adaçayının boğaz enfeksiyonlarına karşı etkisi üzerine bilimsel yayınların bulunduğunu; ancak Kovid-19’a ve diğer grip türlerine karşı adaçayı ile ebegümecinin birlikte kullanılması formülünün kendisine ait olduğunu kaydetti.

Prof. Saraçoğlu'nun gargara önerisi

Prof. Saraçoğlu'nun gargara önerisi Prof. Saraçoğlu'nun gargara önerisi 5fb62cbfbc71dc060fdc4416.jpg

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Vaka Sayısı Düşmezse Hafta İçi de Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanabilir - Evinin Penceresinde Magandaların Hedefi Oldu: Genç Müzisyen Şahan Dinç Gözünü Kaybetti... - HaberTürk Yazarı Sarıkaya: 'Bilim Kurulu Üyelerinin Tamamı Daha Sert Tedbirler Önermiş'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER