Kürtçe Tiyatro Oyununun Yasaklanmasına İmamoğlu'ndan Tepki: 'Terör Örgütü Üyesinin Televizyona Çıkması Serbest'

Ekrem İmamoğlu, İBB Şehir Tiyatrosu'nda oynanacak 'Beru' isimli Kürtçe oyunun engellenmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Kürtçe Tiyatro Oyununun Yasaklanmasına İmamoğlu'ndan Tepki: 'Terör Örgütü Üyesinin Televizyona Çıkması Serbest'

Ekrem İmamoğlu, İBB Şehir Tiyatrosu'nda oynanacak 'Beru' isimli Kürtçe oyunun engellenmesine ilişkin açıklamada bulundu. İmamoğlu, "Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Böyle bir şey olmaz" ifadelerini kullandı. 

s-375bca8a7a10d19a45dd77ccb13b0201162bdb
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs salgını nedeniyle gelirleri kesilen işletmelere destek vermek amacıyla belediyeye bağlı Şehir Tiyatroları sahnelerini, ekim ayında özel tiyatrolara açtı. Bu kapsamda, "Teatra Jiyana Nû" (Yeni Yaşam Tiyatrosu) da Dario Fo’nun "Yüzsüz" oyununu, “Bêrû” adıyla Kürtçe olarak 13 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde sahneleyecekti. Ancak kaymakamlık, perdenin açılmasına saatler kala oyunun yasaklandığını oyunculara bildirdi.

İstanbul Valiliği, oyunun Kürtçe olması nedeniyle değil, terör örgütü propagandası yapılacağı gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu.

İBB Sahne Vermişti: Kaymakamlık Kürtçe Oyunu 'Kamu Düzeni' Gerekçesiyle Yasakladı -

İmamoğlu yasakla ilgili 'Kırmızı bülten ile aranan terör örgütü üyesinin açıklaması yapması serbest' ifadesini kullandı.

s-08402321816992901f3b4a92f98542817e7b6c
Dünyaca ünlü İtalyan yazar Dario Fo'nun oyununun daha önce Devlet Tiyatroları’nca da sahneye konulduğunu hatırlatan İmamoğlu, bu soruya, "Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Böyle bir şey olmaz" yanıtını verdi. Devlet aklının devleti yönetenlerin ortaya koyduğu akıl olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü 5f86e0f68c82b59d18f8ef8f.jpg
"Düşünsenize; bu ülkenin koca bakan yardımcısı, 16 milyonluk kentin koca valisi açıklama yapıyorlar. Neymiş efendim; 'Terör örgütü propagandası yapılacakmış' Ya bu arkadaşlar, bu oyunu 20-30 kez oynadılar. Türkiye'nin İstanbul'un muhtelif noktalarında 20-30 kez oynadılar. Bugüne kadar neredeydiniz? Burada eğer bir terör suçu varsa, terör örgütü suçu varsa bu işe müdahale edecek olan kişi sizsiniz. Kolluk gücü, idari görevliler sizin elinizde. Yani şimdi akıl mı okuyorsunuz, tahminde mi bulunuyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Soruşturma açılacakmış. İnanın tiyatro deyimi ile bu kadar komik bir bahanenin son perdesi."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER