Mithat Sancar: '40 Kişilik Toplantı Son Anda İptal Edildi, Katilin Amacı Katliam Yapmaktı'

Partisinin İzmir il örgütü binasına yönelik saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bugün parti binasında 40 kişinin katılacağı bir toplantı olacağını ancak son anda iptal edildiğin.

Mithat Sancar: '40 Kişilik Toplantı Son Anda İptal Edildi, Katilin Amacı Katliam Yapmaktı'

Partisinin İzmir il örgütü binasına yönelik saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bugün parti binasında 40 kişinin katılacağı bir toplantı olacağını ancak son anda iptal edildiğini bildirdi. Öte yandan  katil Onur Gencer'in katlettiği Deniz Poyraz’ın fotoğrafını WhatsApp’ta 'Leş 1' notuyla paylaştığı ortaya çıktı.

s-e824f8629600107e268005ece3a0b60a363189
"Katilin amacı katliam yapmaktı" ifadelerini kullanan Sancar, "Saldırıdan iktidar ve küçük ortağı MHP sorumludur" diye konuştu. Sancar "Şunu öncelikle belirteyim, burada sadece rastgele bir kişiyi öldürme ile sınırlı bir plan söz konusu değildir, bugün İzmir İl Örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. Yani burada plan açıktır, yapılmak istenen bir katliamdır" ifadelerini kullandı.

'Bu katliam bir provokasyondur'

"İzmir İl binasına girip tabloyu gören arkadaşlarımız bir iki kurşunla hedef gözeterek öldürme ile sınırlı bir amaç olmadığını görüyorlar" diyen Sancar. Çünkü tam anlamıyla tarama yapmış katil, yani kim varsa öldürmek üzerine ateş açmış. Bu katliam aynı zamanda bir provokasyondur, bunun çok tehlikeli bir provokasyon olduğunu herkesin çok net görmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.Sancar'ın açıklamaları şöyle devam etti"Aylardır söylüyoruz; bu iktidar kaostan besleniyor, tehdit ve şantajla demokratik muhalefeti susturmaya çalışıyor. HDP’yi her türlü yolu kullanarak susturmaya sindirmeye çalışıyor. Kobanê Davası bu amaca yöneliktir, kapatma davası da aynı amaçla harekete geçirilmiştir.

'Kanlı oyunların tekrarı'

"Hukukla ve siyaset yoluyla bizimle baş edemeyenler şimdi silahlı katillerini devreye sokmuşlardır. Burada yapılmak istenen geçmişte benzerlerini gördüğümüz kanlı oyunların tekrarı gibidir. 7 Haziran-1 Kasım arası yaşananları boşuna hatırlatmıyoruz. Ama sadece biz hatırlamıyoruz, iktidarın başı da AKP’nin genel başkanı da açıkça 7 Haziran’ı unutmadıklarını söylüyorlar.""AKP Genel Başkanının bir süre önce Rize’de İYİ Parti Genel Başkanı ve heyetine yönelen linç girişiminden sonra yaptığı açıklamayı da unutmayın. ‘Bunlar daha iyi günleriniz daha neler olacak neler’ demişti. Soruyoruz, bu sözünüzü bir kez daha tekrarlayıp açıklayın; Ne demek istediniz bu sözün altını doldurmak zorundasınız. Her gün herkesi her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı bu saldırı karşısında ne diyor?"

Katil Onur Gencer'in katlettiği Deniz Poyraz’ın fotoğrafını WhatsApp durumunda 'Leş 1' notuyla paylaşması da katliam iddiasını destekliyor...

s-5bf85481e556918befb4077e952ff84ff45ae6
Görüntü: Tele1 HDP'ye Yapılan Saldırıda Hayatını Kaybeden Deniz Poyraz, Rahatsızlanan Annesinin Yerine İşe Gelmiş... - HDP İzmir İl Binasına Saldırı Düzenleyen Onur Gencer'in Silahlı Fotoğrafları ve Kan Donduran Paylaşımları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER