Muhaliflikte 'Tweet Atsak Yeter' Dönemi: Vekillerin 'Ret' Oyu Kullanmadığı Kritik Yasa Teklifleri...

Sosyal medyada muhalefet vekillerinin oylamaya katılıp 'Ret oyu' kullanmaları için çağrı yapıldı. Muhalefet partileri geçtiğimiz dönemlerde kritik tasarıların ve kanun değişikliği tekliflerinin görüşüldüğü oturumlara katılmayarak tepki toplamıştı.

Muhaliflikte 'Tweet Atsak Yeter' Dönemi: Vekillerin 'Ret' Oyu Kullanmadığı Kritik Yasa Teklifleri...

Sosyal medyada muhalefet vekillerinin oylamaya katılıp 'Ret oyu' kullanmaları için çağrı yapıldı.

Muhalefet partileri geçtiğimiz dönemlerde kritik tasarıların ve kanun değişikliği tekliflerinin görüşüldüğü oturumlara katılmayarak tepki toplamıştı. Twitter'dan pek çok konu hakkında tweet atmakla yetinen vekiller tepkilerin hedefi olmaktan da kaçamamıştı.

Basına demeç veren Özkoç'un Erdoğan'a ÖTV yetkisi verildiğini belirtmesi oylamaya katılmadıları için tepkiyle karşılanmıştı.

Yine orman talanının önünü açacak kanun değişikliği görüşmelerine muhalefetin ret oyu vermediği ortaya çıkmıştı.

Ortamlarda 'İtiraz' Edersiniz: Ormanların Yağmalanmasının Önünü Açan Kanuna Muhalefet 'Ret' Oyu Vermemiş...

Oylamaya katılmayan CHP lideri Kılıçdaroğlu da o dönem Twitter'dan tepki gösterenler arasında yer almıştı.

Örnekler bununla da sınırlı kalmadı...

TBMM Genel Kurulu’nda infaz kanunu teklifinin oylamasına 589 milletvekili bulunan Meclis’te sadece 330 milletvekili katılmıştı.Oylamaya katılan 279 milletvekili “kabul”, 51 milletvekili “ret” oyu kullanmıştı.Getirilen teklifi yetersiz bulan, genişletilmesini isteyen ama bu konuda adım atılmayınca “hayır” oyu kullanacağını beyan eden CHP, HDP ve İYİ Parti gruplarından oylamaya sınırlı sayıda milletvekili katılımı tartışma konusu olmuştu. Bu oylamanın şu an pek çok suçlunun dışarıda olmasına neden olduğunu hatırlatmakta fayda var...

MKE'nin özelleştirilmesine dair kanun değişikliği teklifine de Twitter'dan tepki gösterildi...

CHP Genel Başkanı da 2021'in haziran ayında MKE tepkisinde bulunmuştu...

Muhalefet vekillerinin büyük bir çoğunluğunun oylamaya katılmadığı ortaya çıkmıştı.

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’ın Meclis’e getirdiği MKE’nin özelleştirilmesine ilişkin kanun teklif, TBMM Genel Kurulu’nda 63’e karşı 259 oyla kabul edilmişti.

2021 yılında katılım oranı nasıldı?

Duvar'dan Önder Algedik yazısında 2021 yılındaki katılım oranını 'İktidarın meşruluk aracı olarak muhalefet' ara başlığıyla şöyle aktarıyor: Bu yasama yılında Meclis’te açık oylanan 72 kanun ve uluslararası anlaşmanın kabulüne dair kanunlar incelendiğinde AKP dörtte üç, MHP yarım kapasite ile katılırken CHP, HDP ve İYİ Parti’nin çeyrek kapasite ile katıldıkları görülüyor. TİP 10'da bir, Memleket Partisi 25’te bir, kalanlar ise 20’de bir kapasite ile katılmışlar. Asıl feci olan, Meclis çalışmalarına az katılsalar da AKP’ye pek çok konuda destek vermeleri. CHP Meclis oylamalarına yüzde 25 oranında katılıp, yüzde 72 oranında kabul oyu vererek AKP’yi desteklemiş. HDP oylamalara yüzde 23, AKP’ye yüzde 48 oranında katılmış. İYİ Parti ise Meclis’e yüzde 24, AKP’ye yüzde 70 oranında katılmış. TİP Meclis çalışmalarına yüzde 10 oranında katılıp, AKP’nin tasarılarına yüzde 63 oranında kabul oyu vermiş. Memleket Partisi ise ne oylamalara katılmış ne de AKP’ye kabul oyu vermiş.

Kamuoyunda 'Zehir tasarısı' olarak bilinen değişiklik görüşmelerine muhalefet ilgi göstermemişti.

2019 yılında 15 termik santralın baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti. Oylamaya 139 CHP’li milletvekilinden 114’ü, 62 HDP’li milletvekilinden 58’i, 39 İyi Parti milletvekilinden ise 32’si katılmamıştı. Oylamaya katılan 25 CHP, 4 HDP ve 7 İYİ Parti milletvekili ise oylamada ret verdi. Toplamda 600 milletvekilinden sadece 36’sı filtresiz kömür santrallarının 2,5 yıl daha kirletmeye devam etmesine karşı oy kullanmıştı...

Bilişim Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz hal böyle olunca kritik sansür yasası için çağrı yaptı!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER