Pegasus Pilotları Üzerinde Yakıt Baskısı mı Var?: 'Her Uçuş İçin Ekstra İsterse Hesabını Sorarlar'

Geçtiğimiz hafta meydana gelen ve 3 kişinin hayatını kaybedip 180 kişinin yaralandığı uçak kazasını pilotlar yorumladı.

Pegasus Pilotları Üzerinde Yakıt Baskısı mı Var?: 'Her Uçuş İçin Ekstra İsterse Hesabını Sorarlar'

Geçtiğimiz hafta meydana gelen ve 3 kişinin hayatını kaybedip 180 kişinin yaralandığı uçak kazasını pilotlar yorumladı. Pilotlar, Pegasus'ta çalışan meslektaşları üzerinde yakıt tasarrufu konusunda "dolaylı baskı" olduğunu söyledi. Pilotlardan biri, son kazada kulenin İngilizce konuşmamasını da eleştirdi.

s-4a1aa9f1fcea43c0750463048e16a06c0cff97
DW Türkçe'den Cengiz Özberk'in haberine göre, Pegasus Hava Yolları uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkmasının ardından ortaya atılan "şirketin pilotlara yakıt tasarrufu amacıyla baskı yaptığı" iddiasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.Pegasus'un genel olarak yakıt maliyetinin artmaması için pilotların iniş sırasında pisti pas geçmelerini "olumlu karşılamadığı" öne sürülürken şirketten yapılan açıklamada bu iddia yalanlandı.

"Ekstra yakıt fazla verilmiyor, baskı böyle oluşuyor"

s-cf48440a89f91f1b0bb553496b33947c7d2c80
Sivil havacılık sektöründen deneyimli bir pilot  yaptığı açıklamada, meslektaşlarına "doğrudan bir baskı olabileceği" görüşüne katılmadığını belirtti. Ancak Türkiye'deki büyük bir havayolu şirketinde çalışan ve adının gizli kalması kaydıyla değerlendirmede bulunan pilot, meslektaşlarının üzerindeki dolaylı baskıya dikkat çekti:
"Pegasus'ta ekstra yakıt fazla verilmiyor. Baskı böyle oluşuyor. Ama kuralları uygulayan bir pilot için bunun önemi yok. Yakıt belli bir seviyenin altına düştüğünde yedek hava meydana gider. Bu kadar basit. Baskı hissetse de riske girmemeli."

"Kule İngilizce konuşmalıydı"

s-0dbd65bd3459ac16696ffb1bc51b5dc50816e5
Kazayı da değerlendiren pilot, hatanın hem kokpitten hem de kuleden kaynaklandığını, ancak kulenin hata oranın daha az olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Kule biraz fazla pasif davranmış, daha etkili bir şekilde konuşabilirdi. 37 knot arka rüzgâr rapor edilmiş, sizden önceki iki uçak pas geçmiş, 'Niyetiniz nedir?' diye sormalıydı. Bunu da İngilizce yapmalıydı. Çünkü ikinci pilot yabancı. Türkçe bilmiyor. Belki kulenin açıklamasını duysa daha farklı davranabilirdi."

"Düşük maliyetli şirketlerin hepsi aynı"

s-b62289bc12206803d08c28aa2db9f0db239b7d
Başka bir pilot da düşük maliyetli havayolu şirketlerinin yakıt politikasına dikkat çekti. Uluslararası bir havayolu şirketinde çalışan pilot, "Pegasus, low-cost (düşük maliyetli) taşımacılık yapan bir firma. Ryanair veya EasyJet gibi. Bu tip şirketler için zaman para demek, yakıt para demek. Bu sebeple firmanın kâr marjı, operasyon maliyetinin düşmesine bağlı. Ama pilotlar oluşabilecek şartlara göre (hava, meydan trafiği gibi) ekstra yakıt ister. Fakat bu ekstra yakıtı taşımak da bir maliyettir. Örneğin, taşıdığın her ekstra ton yakıt sana yaklaşık 100 kilo fazla yakıt yaktırır. Pegasus da yakıt konusunda minimum yasal limit neyse onunla uçulmasını ister" dedi.Bu tip şirketlerin ekstra yakıt alınmasını istemediğini ancak nihayetinde son kararı kaptanın verdiğini belirten pilot, "Gideceği yerde havanın bozacağı beklentisi varsa, ekstra yakıt ister. Sebebini sorarlarsa da açıklamasını yapar. Ama bir pilot her uçuş için ekstra yakıt isterse, bunun hesabını da sorarlar" diye ekledi.

"O şartlarda inmemesi gerekirdi"

s-66dce0d9efd15ee13b1e410f419980ff7c0143
Bu tip şirketlerin ekstra yakıt alınmasını istemediğini ancak nihayetinde son kararı kaptanın verdiğini belirten pilot açıklamasına şöyle devam etti:"Gideceği yerde havanın bozacağı beklentisi varsa, ekstra yakıt ister. Sebebini sorarlarsa da açıklamasını yapar. Ama bir pilot her uçuş için ekstra yakıt isterse, bunun hesabını da sorarlar. Üzerinde bir baskı varsa bile o şartlarda inmemesi gerekirdi. Karar onun. Karar alma aşamasında bir hata yapılmış. Sonra da zincirleme devam etmiş. Kule de hatalı. Pilota yardımcı olmamış. Yaklaşmadaki rüzgârı, hava şartlarını zamanında dikkate almamış."

Çarşamba günü Sabiha Gökçen Havalimanı'na inerken pistten çıkmıştı

Sabiha Gökçen'de Pistten Çıkan Uçak Üç Parçaya Ayrıldı: Üç Can Kaybı ve 180 Yaralı Var -

Kazanın ardından hata kulede mi pilotta mı tartışmaları çıkmıştı

Hata Kulede mi Pilotta mı? Sabiha Gökçen'deki Kazaya İlişkin Uzmanlar Ne Diyor? -

Kaza hakkında konuşan Pegasus pilotu ise işten çıkartılmıştı

Pegasus, CNN Türk'e Uçak Kazasını Yorumlayan Eski Savaş Pilotu Bahadır Altan'ı İşten Çıkardı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER