Piyasalarda Yeni Hafta Nasıl Başlıyor? Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) alım fiyatlarını açıkladı.

Piyasalarda Yeni Hafta Nasıl Başlıyor? Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) alım fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, " Toprak Mahsulleri Ofisimiz, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve bin lira pirim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacaktır. " dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hem güney sınırlarımızdaki güvenlik hattımızın eksiklerini yeni harekatlarla tamamlayacak hem de karası, denizi, havası ile tüm kuvvetlerimizi her türlü göreve hazır hale getirecek çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Güvenlik endişelerini yeni harekatlarla gidereceğiz” dedi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik uzun menzilli füze göndermesinin amacının “çatışmaları uzatmak” olduğunu savunarak, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler verilmesi halinde Moskova’nın yeni hedefler vuracağı konusunda uyardı.ABD Ticaret Bakanı Gine Raimondo, Başkan Joe Biden'in kendisinden eski Başkan Trump döneminde Çin'e yönelik uygulamaya konmuş bazı tarifelerin enflasyon ile mücadele çerçevesinde kaldırılması üzerinde çalışmasını istediğini söyledi.ABD Başkanı Joe Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün(OPEC) üretim artışına ilişkin duyurusunu memnuniyetle karşıladı, ancak bunun yeterli olduğundan emin olmadığını söyledi.Çin'de hizmetler sektörü aktivitesi, Şanghay ve komşu kentlerinde COVID-19 tedbirlerinin bir kısmının gevşetilmesine rağmen Mayıs ayında güçlü bir toparlanma gösteremedi.Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun bir dizi veriye dayanarak zirveye ulaştığına dair kanıtlar olmadıkça, Fed'in Eylül ayına kadar mevcut seviyede oranları artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), her ay enflasyon rakamlarının ardından olduğu gibi "Aylık Fiyat Gelişmeleri" ile ilgili değerlendirmesini yayımlayacak (10.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilk çeyrek dönem için verimlilik istatistiklerini, TOBB sanayi kapasite raporlarını açıklayacak (10.00).Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda yurt içi ve yurt dışı güvenlik konuları, ekonomi ve 3600 ek gösterge konuları ele alınacak (14.00).Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Mayıs ayına ilişkin reel efektif döviz kuru verilerini yayımlayacak (14.30).Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç edecek.

Avrupa piyasalarında öne çıkan bir veri bulunmuyor.

Kazakistan Merkez Bankası(NBKZ), faiz kararını açıklayacak (12.00).Meksika'da Mart ayına ilişkin brüt sabit yatırımlar ile Mayıs ayı otomobil üretim ve ihracat rakamları aynı saatte yayımlanacak (14.00).ABD'de Conferance Board tarafından açıklanacak iki veri dışında beklenen bir veri bulunmuyor. Conferance Board, istihdam trend endeksi ve online eleman arayanlar endeksi Mayıs ayı rakamlarını yayımlayacak (17.00).
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER