Raportör Görevlendirildi: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun Doktora Tezi Mercek Altında

Marmara Üniversitesi, doktora tezinde intihal iddialarıyla gündeme gelen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun tezinin incelemesi için raportör görevlendirdi. BirGün gazetesi, 22 Mart 2021 tarihli haberinde Merkez Bankası Başkanı ve eski AKP Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu’nu.

Raportör Görevlendirildi: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun Doktora Tezi Mercek Altında

Marmara Üniversitesi, doktora tezinde intihal iddialarıyla gündeme gelen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun tezinin incelemesi için raportör görevlendirdi.

s-c5b1cb551a766f9b66490a692941b17570cdcf
BirGün gazetesi, 22 Mart 2021 tarihli haberinde Merkez Bankası Başkanı ve eski AKP Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu’nun 2003 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne sunduğu “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi, Çözümü ve Takibi İçin Bir Uygulama” başlıklı doktora tezinde, Merkez Bankası’nın 2001 yılına ait “70’inci Hesap Yılı Hakkında Banka Meclisi’nce Hazırlanan Faaliyet Raporu”ndan kopyala-yapıştır tekniğiyle intihal yaptığı iddiasını gündeme getirmişti.

Detaylar için

İntihal Kulübü: Yeni MB Başkanı'nın Doktora Tezinde MB Raporundan 'Aşırma' Yaptığı İddiası -

CİMER'den yanıt geldi

s-affbe677e14330c3a28be98109c92bedb25501
Ortaya atılan iddialarla ilgili Kavcıoğlu'ndan bir açıklama gelmezken BirGün’ün CİMER'e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yaptığı başvuruya yanıt veren Rektörlük, Kavcıoğlu’nun doktora tezinin Yayın Etik Kurulu’nda gündeme alındığını aktararak dosyaya raportör atandığını belirtti.Yayın Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Akgiray’ın imzasını taşıyan yanıtta şu ifadeler kullanıldı:“25.06.2021 tarihinde dosya Yayın Etik Kurulu gündemine alınmış olup, dosya ile ilgili bir raportör atanmıştır. Süreç Yayın Etik Kurulu Yönergesi'ne göre sürdürülüp, karar alındıktan sonra bilgi verilecektir.”Kavcıoğlu ile ilgili iddialar Bloomberg'te de "Türkiye Merkez Bankası Başkanı'nın Tezi İnceleme Altında" başlığıyla kendisine yer buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER