RTÜK’ten Kanallara Kapanma Uyarısı: 'Eğlendirin, Rehabilite Edin'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugünden başlayarak 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘tam kapanma’ döneminde yayıncılardan ‘daha eğlendirici, daha rehabilite edici’ içerik hazırlamasını istedi. ‘Tam kapanma’ döneminde radyo ve televizyon yayınlarına rağbetin artabi.

RTÜK’ten Kanallara Kapanma Uyarısı: 'Eğlendirin, Rehabilite Edin'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugünden başlayarak 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘tam kapanma’ döneminde yayıncılardan ‘daha eğlendirici, daha rehabilite edici’ içerik hazırlamasını istedi.

s-b8c0f623b6f2e4783cec482067414914cff205
‘Tam kapanma’ döneminde radyo ve televizyon yayınlarına rağbetin artabileceğini belirten RTÜK yönetimi, yayıncılara  uyarılarda bulundu.

RTÜK'ün kanallara gönderdiği uyarılar şöyle

s-0003debf829ea0d07369ba47edf1db89998840
Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun açıklamalarının öncelikli haber kaynağı olarak değerlendirilmesi, bilimsel gerçekliği ispat edilmiş olguların paylaşımına özen gösterilmesi, reklam içeriklerinin de aynı hassasiyetle belirlenmesi,Sorumlu yayıncılık anlayışı benimsenerek kamuoyunu bilinçlendirmeye odaklanılması, sosyal izolasyonun ve hijyen koşullarına ilişkin önlemlerin öneminin hatırlatılması,  Çocukların ruhsal gelişimi göz önünde bulundurularak salgının ciddiyetine vurgu yapılırken toplumda korku ve paniğe sebep olması muhtemel ses, görüntü, efekt ve ifadelerden kaçınılması,İnsan hayatını doğrudan etkileyebilecek sağlık haberlerine ilişkin yayın içerikleri oluşturulurken görüşlerine başvurulacak doktor ya da referans kişilerin bilimsel yetkinliğinin öncelikli koşul olarak değerlendirilmesi, konunun uzmanı olmayan tarafların yer aldığı tartışmaların yayınlanmasından hassasiyetle kaçınılması,Medya yöneticilerinin özellikle izleyiciler arasında çocukların da bulunduğunu unutmaması ve yayın içeriklerini planlarken bu gerçekliğe azami ölçüde özen göstermesi,Daha eğlendirici, daha rehabilite edici içeriklerin hazırlanarak yayınlanması,Dışarı çıkmayan vatandaşlarımızın fiziksel hareketlilikten uzak kalacağı göz önünde bulundurularak onları evlerinde spor yapmaya teşvik edecek yayınların artırılması,Yanıltıcı etkisinin olabileceği riskine karşı korona virüs aşılarına ilişkin haberlerin yeterli araştırma yapılarak aktarılması, vatandaşlarımızın sağlığı için son derece önemlidir. Salgında Hangi Ülke Neden Alkollü İçecek Satışını Yasakladı? - Hindistan'da Hastanelerde Yer Yok, Hastalar Evde Yaşam Mücadelesi Veriyor - Uydu Verileri Buzulların Her Zamankinden Daha Hızlı Eridiğini Gösterdi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER