Salih Kalyon'un Zeki Müren anısı

"O replikler annemin ağzından"Salih Kalyon, Karadeniz şivesini çok doğru yaptığını söyleyen bir izleyiciye, "Ben Karadenizliyim. Annem öyle

Salih Kalyon'un Zeki Müren anısı

"O replikler annemin ağzından"

Salih Kalyon, Karadeniz şivesini çok doğru yaptığını söyleyen bir izleyiciye, "Ben Karadenizliyim. Annem öyle konuşurdu. O replikler hep annemin ağzından benim kulağıma yerleşen sözcükler. Ben de seyirciye aktarıyorum" cevabını verdi.

"Barış Manço çok iyi arkadaştı"

Başarılı oyuncu, Barış Manço kılığında çekilmiş bir fotoğrafının ekrana getirilmesi üzerine, "Barış’ı çok severdim. Çok iyi bir arkadaştı. Ben tiyatroya başladığımda, 1964’te, Barış Ankara’da askerdi. Yedek subay olarak askerliğini yapıyordu. Recep Emregül diye sevdiğim bir arkadaşım vardı tiyatroda, onun arkadaşıydı. Arkadaşlığımız o zaman başlamıştı" şeklinde konuştu.

İlk diksiyon dersi anneden: Zeki Müren gibi tane tane konuş da anlayayım

Salih Kalyon, diksiyon konusunda ilk dersi annesinden aldığını belirterek, "Benim ilk diksiyon hocam, annemdi. Adapazarı Halkevi’ne gidip geliyordum. Bir gün evde tiyatro provaları yapıyordum. Annem de namaz kılıyor yanımda. Namazı bitirdi, geldi dedi ki; Oğlum tane tane konuşsana. Laflarını ben anlamıyorum. Zeki Müren gibi tane tane konuş da anlayayım! 'Ne kadar büyük sanatçı Zeki Müren' dedim. Annem gibi bir insana kendini kabul ettirmiş" ifadelerini kullandı. "Zeki Müren aileme 'Beleşçiler' dedi"

Salih Kalyon, 24 Eylül 1996 tarihinde yaşamını yitiren Zeki Müren’le nasıl tanıştığını şöyle anlattı:"Malta Madalyon Sineması vardı, Fatih’te. Orası teyzemin eşinindi. Zeki Müren konser verdi. Kırmızı bir Cadillac, kırmızı bir takım elbise, siyah gözlükle geldi. Çiçek sundum kendisine. ‘Bizim aile yukarıda, balkonda oturuyor. Sizden ‘Bir Demet Yasemen’i rica ediyoruz’ dedim. Sahneye çıktı ve ‘Küçük seyircimin isteğini yerine getiriyorum’ dedi, bizimkilere de ‘Beleşçiler, beleşçiler! Bilet almadan oturuyorsunuz orada ama o küçüğün hatırına o şarkıyı söylüyorum efendim’ dedi."

"Biz çok şanslı bir kuşağız"

Usta sanatçı, kendi kuşağını değerlendirdi: Biz tabii eski oyunculara göre çok şanslı bir kuşağız. Çünkü biz televizyonu gördük, sinemayı gördük, telefonları gördük. Robot çağına da geldik. Suratlarımızı artık robotlara monte edecekler, herkes her rolü oynayabilecek. Robotlara yaptıracaklar her şeyi. O bakımdan biz kuşak olarak çok şanslıyız.

"Hiç zenginlerin arasında olmadım"

'Şevkat Yerimdar' dizisinde rol alan Salih Kalyon, kendisine hep fakir fukara rolleri uygun görüldüğünü, bu dizide ise uzun zamandan sonra ilk kez varlıklı birini canlandırdığını dile getirerek, "En iyi tanıdığım tipler, fakir fukara tipleri. Hiçbir zaman yaşamımda çok zengin, varlıklı insanları tanımadım, onların arasında olmadım ki onları gözlemleyeyim, onları sahneye aktarayım. Zenginlik nasıl bir şeymiş, onu da daha kavrayamadım, çünkü dizide giydiğim kostümler ve olanaklar da beni çok zengin bir antikacı durumunda göstermiyor. Kendimi mahalledeki esnaftan biri gibi görüyorum" dedi.

"Hababam Sınıfı’nda 'Vak Vak Rıza'yı oynuyorum"

Usta sanatçı, BKM’nin sahnelediği 'Hababam Sınıfı' oyununda canlandırdığı karakteri şöyle anlattı:“Rıfat Ilgaz’ın çizdiği kahramanlardan Vak Vak Rıza adında bir coğrafya öğretmeni. Kulakları ağır işitiyor, sağır. Bir alet getirtmiş Almanya’dan, zaman zaman çalışıyor, zaman zaman da bozuluyor. Küfrediyor, sinirleniyor. Oyunu BKM’de oynuyoruz ama turneler de yapacağız.” "İnek Şaban’ı tiyatroda bir kadın oynuyordu"

Salih Kalyon, 'Hababam Sınıfı'nın eski tiyatro oyununda 'İnek Şaban' karakterini bir kadın oyuncunun canlandırdığını açıkladı: Ben filmden önce tiyatrosunu hatırlıyorum ‘Hababam Sınıfı’nın. ‘Hababam Sınıfı’nı ilk tiyatrolaştıran, değerli tiyatro ustamız Ulvi Uraz. Ulvi Uraz Tiyatrosu diye bir tiyatromuz vardı. Zeki Alasya ve Metin Akpınar kardeşlerimiz de oradaydılar. ‘Hababam Sınıfı’nın ilk kadrosunu da onlar oluşturmuşlardı. İnek Şaban’ı bir hanım oynuyordu orada; Suzan Ustan diye bir ablamız. Bizden birkaç yaş büyük. Saçları kısa kesilmişti, erkek rolündeydi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER