kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Selvi: "Erdoğan, 'Yeni Anayasada Şunu Yapacağız, Bunu Yapacağız Demeyin' Uyarısını Yapmış"

Bugünkü yazısında yeni anayasa tartışmalarına değinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin MKYK toplantısında uyarıda bulunduğunu, “Bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok.

Selvi:

Bugünkü yazısında yeni anayasa tartışmalarına değinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin MKYK toplantısında uyarıda bulunduğunu, “Bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok. Onun için ‘Yeni anayasada şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demeyin” dediğini yazdı.

s-ab5defbd1e338193a1f3b2ae12eeb86979904c
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasaya ilişkin partisinin MKYK toplantısında uyarıda bulunduğunu yazdı.

"Yeni anayasayı tüm siyasi partilerin ve STK’ların katılımı ile yapacağız"

s-8fa15ac93712cd1aafddd6b3b5bf2ca5e16a48
Selvi bugünkü yazısında, şu ifadeleri kullandı:"Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKYK toplantısında başında, yeni anayasa hedeflerinin devam ettiğini, yeni ve sivil bir anayasa için çabalarını sürdüreceklerini belirtiyor. Ama ardından bir uyarıda bulunuyor. 'Bizim yeni anayasa konusunda belirlenmiş hiçbir şeyimiz yok. Biz Türkiye’nin yeni ve sivil bir anayasa yapması gerektiğini prensip olarak söylüyoruz. Bunu yapmak için tüm kesimlere çağrı yapıyoruz. Ancak bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok. Onun için ‘Yeni anayasada şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demeyin. Yeni anayasayı tüm siyasi partilerin ve STK’ların katılımı ile yapacağız. O nedenle bizim belirlenmiş bir ilkemiz yok' diyor."

"Anayasa’nın ilk dört maddesi cumhur ittifakının kırmızı çizgileri arasında yer alıyor"

s-04c1b9a04c850d98702ef62b84ab7ba8cc432f
Selvi yazısının devamında şu değerlendirmeleri yaptı: "Yeni anayasa konusunda istekli olan Cumhurbaşkanı, bunun geniş katılımlı yapılmasını önemsiyor. O nedenle de henüz masaya oturulmadan bir önşart koymayı doğru bulmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa çalışmalarının önşartsız olarak başlaması gerektiği inancını ifade etti. Ancak bunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden vazgeçildiği anlamına gelmesi istenmiyor. Bir önemli nokta daha var. O da Anayasa’nın ilk dört maddesiyle ilgili özen. O nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Anayasa’nın ilk dört maddesi cumhur ittifakının kırmızı çizgileri arasında yer alıyor."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER