'Tam Kapanma' Beklenen Kabine Öncesi AVM'lerden 'Muafiyet' Çağrısı

Alışveriş Merkezleri Yöneticileri Derneği (AVM-DER) ve GLA Yönetim A.Ş.

'Tam Kapanma' Beklenen Kabine Öncesi AVM'lerden 'Muafiyet' Çağrısı

Alışveriş Merkezleri Yöneticileri Derneği (AVM-DER) ve GLA Yönetim A.Ş. Başkanı Tahir Çelik, bugün toplanacak kabine toplantısı öncesi AVM'lerle ilgili bir çağrıda bulunarak, “AVM’ler kısıtlamalardan muaf tutulmalı” dedi.

s-a1e95c7f5122dd2fe3522eb93e2664e4db0b74
AVM-DER ve GLA Yönetim A.Ş. Başkanı Çelik, kısıtlamalara ilişkin bir açıklama yayınladı. Başkan Çelik, AVM’lerin sokağa çıkma saatlerinden dolayı ekonomik olarak zor bir sürece girdiğini ifade ederek, “Ramazan ayının 2’nci haftasından itibaren Ramazan Bayramı’nı kapsayacak bir tam kapanmanın konuşulduğu bu günlerde ülkemizde sayıları 460’ı bulan AVM’lerde bütün dünyada uygulanan her türlü tedbirler en üst seviyede hassasiyetle uygulanıyor” ifadelerini kullandı.Alışveriş merkezi ziyaretçileri için son derece güvenilir bir ortam oluşturabilmeyi başardıklarını öne süren Başkan Çelik, salgın sürecinde alışveriş merkezlerinin ekonomik olarak da birçok fedakarlığa katlandığını açıkladı.

"Kısıtlamalardan direkt etkilenen 2 milyon çalışan var"

s-1d2037cea485338bff6cf1da63f590b29c6dbe
Özellikle yeme içme, sinema ve eğlence bölümlerinin kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörler olduğunu kaydeden Çelik, şunları kaydetti:“Sadece yeme içme sektöründe kısıtlamalardan direkt etkilenen 2 milyon çalışan var. Bu sektörlere yardımcı ulaşım, lojistik ve hizmet sektörleri yan sektörleri de dahil ettiğinizde problemin boyutu orada çıkacaktır. Bu sektörlerin ziyaretçilerimize hizmet verememesi sebebiyle kendileri ekonomik zorluklara katlanırken bu durum AVM yönetimleri ve ziyaretçilerimizi de olumsuz olarak etkilemektedir.”

"Bu konuda yetkililerin konuya hassasiyet ve hakkaniyet ile yaklaşacağını ümit ediyoruz"

s-3545fa25a61fe580b01d9b6b16bbac6ea9c5f0
Yargı Reform Paketi kapsamında düzenlenmesi öngörülen kira alacakları konusunda AVM’lerin düzenlemeden muaf tutulması gerektiğini kaydeden Başkan Çelik, “AVM’ler pandeminin başladığı Mart 2020 tarihi itibari ile kira alacakları konusunda kapalı dönemlerde hiç almama, diğer dönemlerde de indirim yapmak suretiyle kiracılarına her türlü kolaylığı yaptılar. Bundan daha fazlasının kanun yolu ile yapılmasını istemek, AVM’leri çarkını çeviremeyecek duruma getirir. Özellikle ‘ortak giderler’ AVM’lerin kırmızı çizgisi olup bu konuda yapılacak bir muafiyet düzenlemesi AVM’lere kepenk kapattırır. Bu konuda yetkililerin konuya hassasiyet ve hakkaniyet ile yaklaşacağını ümit ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER