Texas'ta ilk camii açıldı!

ABD'nin Texas eyaletine bağlı Houston kentine ilk Diyanet Camii açıldı. Türkiye'nin Washington Din İşleri Müşavirliğinden yapılan açıklamada, "Hayırsever bir vatandaşımızın bağışladığı iki dönüm bahçe içindeki bir ev Houston’daki vatandaşlarımızın katkıları ile y.

Texas'ta ilk camii açıldı!

ABD'nin Texas eyaletine bağlı Houston kentine ilk Diyanet Camii açıldı.

Türkiye'nin Washington Din İşleri Müşavirliğinden yapılan açıklamada, "Hayırsever bir vatandaşımızın bağışladığı iki dönüm bahçe içindeki bir ev Houston’daki vatandaşlarımızın katkıları ile yenilenerek camiye çevrildi." denildi.

Caminin açılış törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Houston Başkonsolosu Serhad Varlı, Washington Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Houston Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Doç. Dr. Bilal Baş ve Turkish American Religious Foundation (TARF) Houston şubesi başkanı Ahmet Tan katıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Argun konuşmasında, İslamiyette camilerin konumuna vurgu yaptı.

2019 yılında Houston’a kurucu Din Hizmetleri Ataşesi olarak atanan Doç. Dr. Bilal Baş da caminin ABD’nin tüm güney eyaletlerinde Diyanet İşleri Başkanlığının desteği ile açılan ilk cami olduğunu kaydetti.

Baş, bu başlangıcın küçük ama sembolik açıdan önemli bir adım olduğuna dikkati çekti.

Houston’daki diğer Müslüman cemaatlerinin kanaat önderleri ve kentteki Türk vatandaşlarının katıldığı program, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı; konuşmaların ardından dua edildi ve kurdele kesme merasimi gerçekleştirildi.

Törenin ardından misafirlere Houston'daki Ahıskalı Türklerinin hazırladığı Özbek pilavı ve tatlı ikram edilirken, camide ilk ezan ile ilk namaz kılındı. 

TDT ve Diyanet arasında iş birliği protokolü

 

Diyanet faizin adını değiştirdi

 

Diyanet'ten 'Fiyatları tayin eden Allah'tır' fetvasına açıklama

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER