Uygur Türklerini Toplama Kampı İlk Defa Görüntülendi: Yüksek Duvarlar, Dikenli Teller

'18 toplama kampına gittim' İki yıl boyunca yerel halkla görüşen ve farklı bölgeleri “turist” gibi ziyaret ederek görüntü alan Guan Guan, çektiği görüntüleri kamuoyu ile paylaştı.Normalde turistlerin gözde bölgesi olmayan Urumçi’ye giderek gizlice çekim yapan Guan Guan,

Uygur Türklerini Toplama Kampı İlk Defa Görüntülendi: Yüksek Duvarlar, Dikenli Teller
s-96d5ba879c6510e43847f94816dc3f41692d57

'18 toplama kampına gittim'

İki yıl boyunca yerel halkla görüşen ve farklı bölgeleri “turist” gibi ziyaret ederek görüntü alan Guan Guan, çektiği görüntüleri kamuoyu ile paylaştı.Normalde turistlerin gözde bölgesi olmayan Urumçi’ye giderek gizlice çekim yapan Guan Guan, “Yabancı basın mensuplarının bölgeye girmesi yasak fakat ben rahatça girebilirdim. Dolayısıyla bu baskıyı ve şiddeti gözler önüne sermeye karar verdim. 18 toplama kampı keşfettim ve bunlardan bir tanesi devasa büyüklükteydi. Önünde de ‘İş gücüyle reform’ ifadesi yazılıydı” açıklamasını yaptı.

İnternet üzerindeki haritalarda görülemiyor

Bu toplama kamplarının internet üzerindeki haritalarda görülmediğini fakat metrelerce yükseklikteki duvarlar, gözetleme kuleleri ve dikenli tellerle korunduğunu söyleyen Guan Guan, silahlı polisler, askeri araçlar ve kameraların her yerde olduğunu dile getirdi. Guan Guan, “2017’den beri inşa edilmiş toplama kampları ile ilgili bir haber okuduktan sonra bu araştırmayı yapmaya karar verdim. Uydu haritasından bunların konumlarına baktım ve araştırmaya başladım. Eğer yakalansaydım ben de toplama kampına gönderilebilirdim” ifadesini kullandı.Çin hükümeti videolar ve iddialar hakkında bir açıklama yapmadı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER