Yeni Araştırma İsyana İşaret Etti: Gelecekteki Mars Yerleşimcileri Dünya'ya Karşı Ayaklanabilir

'Diplomatik ilişkilerin kesilmesi olasılığı oldukça düşük görünüyor' Frontiers'ta yayımlanan araştırma makalesine göre denekler, görüşlerini görev kontrole derhal teyit ettirememekten hoşnutsuzdu.

Yeni Araştırma İsyana İşaret Etti: Gelecekteki Mars Yerleşimcileri Dünya'ya Karşı Ayaklanabilir
s-62972d53fae40fd77af2aa3480ccd7d58ff654

'Diplomatik ilişkilerin kesilmesi olasılığı oldukça düşük görünüyor'

Frontiers'ta yayımlanan araştırma makalesine göre denekler, görüşlerini görev kontrole derhal teyit ettirememekten hoşnutsuzdu. Bu durum 'mürettebat ve görev kontrol merkezi arasındaki yerleşik bilgi devresine yönelik güvensizliğe ve devrede kırılmaya yol açtı'.'Her iki tarafın da, gelecekteki kararlarının ortak pozisyonlarla ilgili mevcut veriler yerine varsayımlara dayanması sebebiyle bu temaslardan giderek daha memnuniyetsiz bir hal alması', araştırmacılar tarafından 'ayrı düşme' diye nitelendirildi. Araştırmacılar izolasyon, monotonluk, kapalı kalma ve fiziksel faaliyet eksikliğinin bunu güçlendirdiğini ifade etti.Araştırmanın hipotezine göre 'Böyle bir 'ayrı düşme', mürettebat üyelerinin görev kontrolün tavsiyelerine direnç göstermesine ve kendi bilgilerine, değerlerine ve önceliklerine dayanarak verilen kararların baskın hale gelmesine yol açabilir'. Ancak bunun gerçekleşmesi (eğer gerçekleşirse) muhtemelen nesiller alacak.'Mars kolonilerinin hâlâ Dünya'dan gelen ikmal ve insanlara bağımlı olacağı dönemde' diyen Shved, 'Diplomatik ilişkilerin kesilmesi olasılığı oldukça düşük görünüyor' diye ekledi.

Mars'ta gezegen çapında geçerli yasalar olacak

Özel uzay programlarının oluşturduğu fonlarla diğer gezegenlerin gelişmesinin giderek daha mümkün hale gelmesi sebebiyle kurumlar ve hükümetler çok geçmeden Dünya dışı hukuk üzerinde bir karara varma ihtiyacı duyacak.Mevzuatın çoğu önemli ölçüde güncelliğini yitirirken, mevcut olanlar da 'herkesin zaten üzerinde uzlaştığı temel değerler' diye niteleniyor. Bunlar genellikle olumlu ve makul olmakla birlikte ortaya çıkacak zor meselelere hiç odaklanmıyor.Yasal bakımdan, görevler hâlâ ev sahibi ülke hakimiyetinde kalacağı için gelecekteki astronotların koloni yerine bir topluluk oluşturma ihtimali daha fazla. Ancak Dünya'daki ülkelere özgü mevzuatlar yerine Mars'ta gezegen çapında geçerli yasalar olacak gibi görünüyor.SpaceX CEO'su Elon Musk 2016'da, bir Mars hükümetine yönelik niyetlerinin şu anda uyguladığımız gibi temsili demokrasilerdeki politikacılar aracılığıyla değil, kişilerin meseleler üzerine kendi oylarını verdiği doğrudan bir demokrasi olduğunu söylemişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER