İbrahim Murat Gündüz kimdir? Spor Camiasında ki Planları Nedir?

Geleneksel olarak Türk spor dalı denildiği zaman akla ilk gelen güreştir. Toplumsal olarak ise futbol akla ilk gelen spor dalı diyebiliriz. En başarılı olduğumuz spor dalları nelerdir dersek birçok spor dalını örnek gösterebiliriz. İlk akla gelen Uzakdoğu sporları. Ülke çapında karate diye bildiğimiz bu spor içerisinde birçok dala ayrılır. Fakat ter döken birçok sporcu destekçi bulamadan yok olup gidiyor. Turnuvaların hiçbirine katılamıyor.

İbrahim Murat Gündüz kimdir? Spor Camiasında ki Planları Nedir?

İbrahim Murat Gündüz bu tarz spor dallarının destekçisi olan mükemmel bir yöneticidir. En çok sevdiği spor dalları Muay Thai ve Kick boks olan İbrahim Murat Gündüz Uzakdoğu sporlarına da maddi ve manevi birçok destek verdi, vermeye de devam ediyor. TV kanallarından da aşina olduğumuz İbrahim Murat Gündüz birçok sporcunun gönlünde taht kurmuş bir yönetici diyebiliriz. Bilinmeyen daha birçok yönü var. Bilinmeyen yönlerini de sizlerle paylaşacağız. Türk basını yabancı kalsa da Türk sporcuları geçtiğimiz yıllarda Tayland ve Çini geçerek birçok dalda şampiyonluk elde etti. Gençlerimiz spordan soğumasın ve spora her daim sarılsınlar diye İbrahim Murat Gündüz yanlarında oldu. Değerli sporseverimizle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik;

Merhabalar Sayın Gündüz, sizi tanıyabilir miyiz?

Ben İbrahim Murat Gündüz, Adanalıyım ve 2011 senesinde Ankara’ya işlerimi taşıdım. Belediyelerle araç kiralama noktasında çalışıyorum. Smd filo firmasının ve başka birkaç firmanın sahibiyim.

Hem maddi hem de manevi olarak sporculara destek veriyorsunuz ve adınızdan sıklıkla bahsettiriyorsunuz, spora olan bağlılığınız nereden gelmekte?

Spora olan ilgim gençlik yıllarından beri süregelen bir ilgi. Gençlik senelerimde bende kyokushin ve shotookan spor dallarını yapıyordum. Hayat şartı diyelim 1. Dan olduktan sonra sporu bıraktım. İş hayatına girdim ve ticari olarak kendimi birçok alanda geliştirdim. Mesela World Shotokan Karete Federasyonu yani Wskf Federasyonu’nu Türkiye’ye Cumali Sarıdoğan sensei ve ben beraber getirdik. Daha çok genç ve başarılı olan birçok sporcuyla ilgilendiğim için genç sporcuların abisi olarak tanınıyorum. Ayrıca Türkiye Muay Thai federasyonunun profesyonel şube başkan yardımcılını da üstlendim. Birçok spor dalı aslında "sponsor" eksikliği yüzünden ön plana dahi çıkamıyor, antrenmanlar dahi belli bütçe istemekte. Siz bir iş adamı olarak spora destek vererek neleri kendinize hedef edinmektesiniz?  Sporculara destek olurken hiçbir maddi menfaat gütmüyorum. Yalnız bırakılmış olan genç sporculara el uzatmak benim öncelikli kriterim. Federasyonlara ödenecek maça çıkma bedelini sporculara vererek maddi olanağı olmayan sporculara el uzatıyorum. Federasyonun belli bir kontenjanı vardır. Bu kontenjan dolduktan sonra maçlara gidemeyecek olan sporculara maddi olanak sağlayarak maçlara göndermek, Fight ekipmanlarını satın almak, gıda takviyelerini satın almak benim önceliğim. Bilimsel olarak da spor yapmalarını desteklemek ve bu çocukların spordan para kazanmalarını sağlamak ve buna vesile olmak hedeflerim arasında yer alıyor.

Peki bu spor dallarının gerek sponsor gerek belediye desteği sizce yeterli mi?

Belediyeler spora ve sporcuya destek yaparken etkileri yok denecek kadar az, belediyelerden sporcuların tüm ekipmanlarını satın almalarını sporcu ve spor kulüplerinin gidiş geliş ücretlerini ödemelerini talep ediyorum. Ayrıca başarılı olan sporculara ödüller vermelerini istiyorum. Maliye bakanının da spora ve sporculara daha fazla ödenek sağlamasını da istemekteyim.

Muay Thai alanıyla özel olarak ilgilendiğinizi bilmekteyiz Geçtiğimiz sene Muay Thai de takım halinde şampiyon olduk ve bunda katkınız büyük bu konuda neler söylemek istersiniz? Şampiyonluğun mimarı kim diyecek olursak tabii Türkiye Muay Thai milli teknik direktörü Şahin Eroğlu derim. Kendileri bana ihtiyacı olan sporcuları iletir bende bu sporculara destek olarak ihtiyaçlarını gideririm.

Bir spor elçisi ödülünüz var. Uluslararası bir boyutu da var bu ödülün. Bu ödülün neden verildiğini biraz anlatır mısınız?

Anlatırım, spora ve sporculara yaptığım maddi ve manevi desteklerden ötürü yılın spor elçisi seçildim. Ayrıca sizler aracılığı ile bu ödüle beni layık gören herkese teşekkür ediyorum. Savaş mağduru Ukrayna boks milli takımına da kapılarımızı açtık ve kampanya başlattık. Diğer tüm iş adamlarının da savaş mağdurlarına destek vermelerini temenni ediyorum.

İbrahim Murat Gündüz hedefleri nelerdir; gelecekle ilgili neler planlıyor?

Öncelikli hedefim ISKA federasyonunu Türkiye’ye getirebilmek, Türkiye de profesyonel olarak boks ve Kick Boks organizasyonları sağlamak, mücadele sporlarının da spor loto ve spor toto da yer almalarını istiyorum. Turizm ve orman bakanlığı ile işbirliği halinde olup yabancı sporcuların buraya kampa gelebilmelerini sağlamak istemekteyim. Spora ve el uzatılması gereken sporculara iş adamlarının katkı sağlamalarını teşvik etmek istiyorum. Bu şekilde vergiden ödenek olarak düşmelerini de hedeflerine koymalarını istiyorum. Sporun İçinden Gelen biri olarak sporculara önerileriniz nelerdir?  Okullarını aksatmadan sporlarını yapmalarını, antrenmanlarına düzenli bir şekilde gelmelerini, çünkü antrenmana gelmemek demek ruhsal ve fiziksel olarak geride kalmak demektir. Hocalarının sözlerine kulak asmalarını ve sözlerinden kesinlikle çıkmamaları gerektiğini söyleyebilirim. Ayrıca son olarak gıdalarına da dikkat etmeliler.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Türk sporcular kendilerini her alanda kanıtlamış harika sporculardır. Örneğin, boks alanında Busenaz Sürmeneli olimpiyat şampiyonu oldu. Busenaz Çakıroğlu'da olimpiyat ikincisi oldu. Bu sporcular dışında birçok sporcumuz dünya şampiyonu oluyor. Bayrağımızı ve ülkemizi her yerde tanıtmak için spora ve sporculara daha çok değer vermeliyiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER