Ünlü Borsacı Nihat Özçelik'e Erişim Engeli Şoku!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, 26 Aralık 2023 tarihinde "Rüşvet, şantaj, yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, resmî belgede sahtecilik, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında borsacı Nihat Özçelik'in de bulunduğu 8 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ünlü Borsacı Nihat Özçelik'e Erişim Engeli Şoku!

 26 Aralık'ta eş zamanlı düzenlenen operasyonda 8 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin ikamet ve işyerlerinde yapılan aramada bir adet ruhsatsız uzun namlulu silah, iki adet çelik yelek ve dijital materyallere el konuldu. Savcılık, şüphelilere ilişkin borsa manipülasyonuna yönelik herhangi bir soruşturma bulunmadığını da bildirdi. Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi.

ADLİ KONTROL KARARIYLA SERBEST BIRAKILDI
Savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından 2 kişi serbest bırakılırken Nihat Özçelik'in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlikçe 6 şüpheli adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

OLAYI MEDYA KURULUŞLARI HABER YAPTI
Başsavcılığın “rüşvet”, “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi”, “şantaj”, “yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “resmi belgede sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından gözaltı kararı vermesi başta ajanslar olmak üzere yüzlerce medya organı tarafından haberleştirildi.

OLAY İSTANBUL’DA GEÇİYOR KARAR SAKARYA’DAN
Nihat Özçelik kendisiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsvacılığının gözaltı kararıyla ilgili yapılan haberlerin kişilik haklarına saldırı, şeref ve haysiyetini aşağılayıcı ifadeler içerdiği gerekçesiyle erişim engeli kararı aldırmak için başvurdu. Ancak başvurduğu yer olayın geçtiği yer olan İstanbul değil, Sakarya Adliyesi oldu. Avukatı aracılığıyla Sakarya 2. Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Nihat Özçelik’in erişim engeli talebini mahkeme reddetti. Bu karar üzerine  Nihat Özçelik Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin erişim engeli istenilen linklere verdiği ret talebini kaldırarak, içlerinde haber ajanslarının da olduğu yüzerlerce linkle erişim engeli kararı verdi.

AVUKAT KAYA: BU HABER BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA
Bu erişim engeli kararıyla ilgili 10Haber’e konuşan Avukat Pelin Pınar Kaya “Ülkemizde maalesef sık sık bu gibi erişim engelleme kararları ile karşı karşıya kalır olduk. Ancak bu kararlar hakkında ciddi hukuki yanlışlıklar olduğu da hukuk çevrelerince düşünülmektedir. Çünkü toplumu ilgilendiren ve toplumsal olan birçok haberin çoğu zaman içeriğine dahi bakılmaksızın bazen yalnızca bir talep ile bu kararlar verilmektedir. Bu haber için de önce bu erişim engelleme talebinin reddedildiğini ancak daha sonra başvuranın itiraz hakkını kullanması sonucunda itirazın kabul edildiğini ve erişim engelleme kararı verildiğini görüyoruz. Kararda erişim engelleme talebinde bulunan kişinin haber içeriğinde kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ifadelerin yer aldığı belirtilmişse de, kişilik hakkına saldırı ifadelerinin hangileri olduğuna yer verilmemiştir. Kaldı ki, burada esas olan kamu yararı ve halkın haber alma hakkıdır. Tartışılmasında kamu yararı olan konular basın özgürlüğü kapsamında yer almaktadır” dedi.

Avukat Pelin Pınar Kaya Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına atıf yaparak sözlerini “Burada önemli olan ilgili haberin o anda görünür gerçekliğe uygun olmasıdır ki, bu olayda bu durum var gibi görünmektedir. Zira sadece toplumca tanınan bir kişinin yapılan operasyon kapsamında gözaltına alındığına dair adı geçirilmiş ve soruşturmanın devam ettiği belirtilmiş. Yani yanıltıcı bir haber niteliğinde de değil. Anayasa Mahkemesi erişim engelleme ile ilgili son yıllarda kararlarını çoğaltmıştır. Söz konusu kararlarında da tartışılmasında kamu yararı bulunan hususların basın özgürlüğü kapsamında olduğunu vurgulamaktadır.” diyerek sürdürdü.

ESKİ BASIN SAVCISI ASLAN: ŞAİBE ALGISININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HUKUKİ DÜZENLEME GEREKLİ
İstanbul Anadolu Adliyesi’nde uzun yıllar basın savcısı olarak görev yapıp geçen ağustos ayında kendi isteğiyle istifa edip avukatlık yapmaya başlayan Ahmet Aslan da Türkiye’de uygulanan erişim engeli kararlarıyla ilgili “Erişimin engellenmesi müessesesi, internet yayınlarının hızlı etkileşim özelliği karşısında kişilik haklarının korunması bakımından çok önemli ve gerekli olmakla birlikte, bu tedbirlerin uygulanması noktasında ciddi aksaklık ve sorunlar yaşandığı da bir gerçektir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında da defalarca vurgulandığı üzere, yargı mercilerince bir yayına ilişkin erişimin engellenmesi tedbirinin gerekliliği değerlendirilirken, ifade ve basın özgürlüğünün zedelenmemesine de özen gösterilmek zorundadır. Bu müessese, bir kişinin hakkında herhangi bir haber yayınlanmasından salt rahatsız olması sebebiyle başvurabileceği bir müessese değildir. Zira görünür gerçekliğe uygun ve güncel olan, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararı bulunan ve açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunan haberlerin korunması da basın özgürlüğünün gereğidir. Bu dengenin gözetilmemesi, basın faaliyetinin demokratik ölçütlere aykırı biçimde kısıtlanması sonucunu doğuracaktır. Ayrıca günümüzde kişilerin farklı farklı adliyelere başvurarak hakkındaki haberlere erişimi engelletmeye çalıştıkları da gözlemlenmektedir. Kamuoyu nezdinde şaibe algısı doğmasının önüne geçmek ve usulsüz tedbirlerin azalmasını sağlamak adına, bu tür girişimleri olanaksız kılacak bir kanuni düzenleme yapılarak, başvuruların değerlendirileceği yetkili yargı mercilerinin somutlaştırılması da faydalı olacaktır.” dedi.

Kaynak : TV100

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER