Menstürasyon

Menstürasyon

Menstürasyon

Menstürasyon


15 Gün

Standart şartlarda adet dönemi 28 günde bir tekrarlanıyor. Adet dönemi süresince hormon seviyesi düşüyor; östrojen, testosteron ve progesteron en düşük seviyeye dayanıyor.

Cildin Durumu

Bu dönemde ciltte hassasiyet ve kızarıklıklar oluşması sizi korkutmasın çünkü beklediğimiz bir durum. Dermatolog Joshua Zeicher bunu şöyle açıklıyor: "Adet süresince prostaglandin (vücutta hormon benzeri görev yapan ve iltihaplanmayı artırabilen, acı toleransını düşüren bileşen) seviyesi yükseliyor. Bu nedenle cildi yatıştıracak, tahriş etmeyecek yağ bazlı ürünler ve nemlendiriciler kullanmak gerekiyor."

 


Foliküler Faz


6-12 Gün

Düşük olan hormon seviyelerinin (özellikle östrojen) yükseldiği dönemdeyiz. Yumurtalıklarda yeniden foliküller olgunlaşmaya başlıyor.

Cildin Durumu

Hormonların yavaşça aktif hale gelmeye başladığı bu dönemde, cilt kızarıklıkları, reaksiyonları ve hassasiyet azalıyor. "Bu da çok daha yoğun bir cilt bakım rutinine geçebileceğimiz anlamına geliyor. Cildinize arındırıcı etkili bir maske uygulayabilirsiniz; bu doğal asitlerin yeniden gün yüzüne çıkmasına yardımcı olur. Ardından kolajen desteği sağlayacak bir serum uygulayabilirsiniz" diyor floliving.com sitesinin kurucusu ve WomenCode kitabının yazarı foksiyonel beslenme uzmanı Alisa Vitti.

 


Ovülasyon


13-15 Gün

Vücudun yumurtlamaya hazırlandığı bu dönemde, östrojen ve testosteron seviyeleri yükselmeye devam ediyor.

Cildin Durumu

Bu dönemin cildinizin en parlak ve sağlıklı göründüğü dönem olduğunu söyleyebiliriz. "Östrojen, kolajen üretimini artırıyor, cilt oldukça nemli ve dolgun gözüküyor. Testosteron ise ciltte sebum üretiminin artmasını ve ciltte doğal nemlendirici görevi görmesini sağlıyor" diyor Northwstern Memorial Hospital profesörlerinden jinekolog Lauren Streicher. Tabii cildiniz yağlı bir ciltse, bu sebum üretimi sivilce oluşumuna neden olan bakterileri besleyebilir. Bu nedenle, adet döngünüzün bu döneminde gözenekleri arındıracak peeling etkili bir ürün kullanmalısınız.

 


Luteal Faz


16-28 Gün

Yumurtalama sonrası, adet öncesi bu dönem, tüm sürecin en uzun dönemi diyebiliriz. Luteal fazda östrojen inişe geçer, progesteronda ise yükselme meydana gelir.

Cildin Durumu

Ve 28 günlük sürecin en zorlu ve sıkıntılı dönemine geldik. "Hormonal dengesizlikler, ciltte iltihaplanmalara neden olurken gözenekler de çok daha fazla sebum üretmeye başlayabilir" diyor cilt bakım uzmanı Kristina Holey. Hal böyle olunca bu dönemde de gözenekleri mümkün olduğunca temiz tutmak gerekiyor ki bu anlamda hassas ciltlere özel peeling temizleyiciler oldukça ideal. Bunun yanı sıra, bu dönemde uyku problemlerinin yol açtığı göz altı morlukları ve şişliklerin önüne geçmek için mutlaka bir göz çevresi kremi kullanmanızı öneririz.

 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER