kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

ABD'de Federal İdam Cezasına Çarptırılan Tek Kadın Mahkûm: Lisa Montgomery'nin Cezası İnfaz Edildi

ABD'de federal idam cezasına çarptırılan tek kadın olan Lisa Montgomery'nin cezası infaz edildi. BBC Türkçe'nin Reuters'a dayandırdığı habere göre, Montgomery, Yüksek Mahkeme'nin infazı erteleyen mahkeme kararını kaldırmasından sonra Indiana'nın Terre Haute kentinde zehirli iğ.

ABD'de Federal İdam Cezasına Çarptırılan Tek Kadın Mahkûm: Lisa Montgomery'nin Cezası İnfaz Edildi

ABD'de federal idam cezasına çarptırılan tek kadın olan Lisa Montgomery'nin cezası infaz edildi.

s-46a51e0c9ddd8cb41d9eec14f7d3374694346f
BBC Türkçe'nin Reuters'a dayandırdığı habere göre, Montgomery, Yüksek Mahkeme'nin infazı erteleyen mahkeme kararını kaldırmasından sonra Indiana'nın Terre Haute kentinde zehirli iğneyle idam edildi.

Montgomery, 68 yıl sonra ülkede idam edilen ilk federal kadın idam mahkumu oldu.

s-37e85e4d8bb9c3bd359b7ddf7f9cc1b7cefcac
Lisa Montgomery, Missouri'de 2004'te Bobbie Jo Stinnett adlı sekiz aylık hamile bir kadını öldürmek ve karnını yararak bebeğini kaçırmaktan suçlu bulunmuş, üç yıl sonra idama mahkum edilmişti. Stinnett'in bebeği kurtulmuştu.Adalet Bakanlığı Stinnett'in bazı yakınlarının da infaz odasında bulunacağını açıklamıştı.ABD genelinde 1 Ekim itibarıyla 2.553 mahkum idam cezalarının infazını bekliyor.Bu mahkumlardan 51'i kadın. Montgomery dışındaki kadın idam mahkumlarının tümü eyalet mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılan kişiler.

Mahkeme durdurmuştu, kararı yüksek mahkeme bozdu.

s-74b746d6026a062bcf25154ca30b1952d478f0
Avukatlarının beyin hasarlı doğduğunu söylediği Montgomery'nin idamı dün, akıl sağlığıyla ilgili yeni bir duruşma yapılmasını isteyen mahkemenin kararıyla infaza birkaç saat kala durdurulmuştu.Ancak Yüksek Mahkeme, bu kararı bozdu. Montgomery'nin avukatı Kelley Henry, kararı "vahşi, yasa dışı ve gereksiz şekilde baskıcı güç kullanımı" diye niteledi.Avukatları, Montgomery'nin şiddet ve taciz dolu bir çocukluktan sonra bu suçu işlediğini öne sürerek idam cezasının ömür boyu hapis cezasına çevrilmesini istemişti.ABD Başkanı Trump, geçen hafta Montgomery'nin af başvurusunu reddetmişti.Trump 17 yıl sonra federal idamları geri getirdiÜlkede federal idam mahkumlarının cezası 17 yıldır infaz edilmiyordu. Ancak Donald Trump'ın kararıyla infazlara geçen yıl yeniden başlandı.20 Ocak'ta Trump'tan görevi devralacak olan Joe Biden, federal infazlara son vermek istediğini açıklamıştı. Dünyanın En İyi Geleneksel Yemekleri Belli Oldu: Adana Kebap Birinciliği Kaptırdı! - Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den İkinci Tarihi Başarı: MS Hastalığına Karşı Aşı Geliştirdiler - TİP Başkanı Erkan Baş'a 250 Bin Liralık Dava: 'Gasp Ettikleri Her Şeyi Ellerinden Alacağız'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER