Afganistan Merkez Bankası Başkanı Kaçışını Anlattı: 'Orduya Savaşmadan Çekilme Talimatı Verildi'

Afganistan Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Ajmal Ahmady, ülkeden kaçış hikayesini Twitter'dan anlattı.

Afganistan Merkez Bankası Başkanı Kaçışını Anlattı: 'Orduya Savaşmadan Çekilme Talimatı Verildi'

Afganistan Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Ajmal Ahmady, ülkeden kaçış hikayesini Twitter'dan anlattı. Pazar gününe kadar bankada olan Ahmady, o gün havalimanına gidişini, karşılaştıklarını ve kendini bir askeri uçağa atışını ayrıntılarıyla paylaştı.

s-6484bc5e8838605054bfc5ba11bd5f7646a375
Sözcü gazetesinden Emre Deveci'nin haberine göre, Afganistan'da Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirişi ve Cumhurbaşkanı Eşref Gani dahil binlerce Afganın ülkeden kaçışı dünyayı sarsarken, ülkenin merkez bankası başkanı da kaçış hikayesini paylaştı.Afganistan'da vekaleten merkez bankası başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Gani'nin danışmanı da olan Ajmal Ahmady, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pazar gecesi ABD'ye ait bir askeri uçakla ülkeden ayrıldığını açıkladı.

'Olayların gelişimin anlamakta zorluk çektik'

s-8a05cb463f2a0e690d8d981ab1501757de42c0
Afgan hükümetinin bir haftada çok hızlı bir şekilde çöktüğünü, olayların gelişimini anlamakta çok zorluk çektiğini belirten Ahmady, Afgan ordusuna yukarıdan savaşmadan çekilmeleri yönünde talimatlar verildiği söylentileri olduğunu aktardı.Kötüleşen güvenlik durumuna rağmen 12 Ağustos Perşembe gününe kadar işlemlere devam ettiklerini ancak Cuma günü işlemlerin kısıtlandığını, cumartesi günü de paniğin hızla arttığını belirten Ahmady, dolar/Afgani kurunun bir anda 83'ten 100'e fırladığını aktardı.

'O günün Kabil'in düşmesinden bir gün öncesi olduğuna inanmıyorum'

s-77227b950ba97e29b62122559e22e19ac63961
Kendisinin 13 Ağustos Cuma günü kaçtığı yönünde söylentiler ortaya çıktığını ancak kendisinin 14 Ağustos Cumartesi günü bile bankaları ve işlemcileri sakinleştirmek için çalıştığını belirten Ahmady, “O günün Kabil'in düşmesinden bir gün öncesi olduğuna inanmıyorum” dedi.Cumartesi gecesi ailesinin kendisini aradığını ve çoğu hükümet yetkilisinin kaçtığını ilettiğini, bunu duyunca donup kaldığını belirten Ahmady, cumartesi gecesi gelen güvenlik değerlendirmesine göre Kabil'in düşüşünün 56 saat içinde olacağını öğrendiğini ve önlem olarak 16 Ağustos Pazartesi günü için uçak biletlerini satın aldığını söyledi.

Havaalanında Afgan liderlerle kaşılaşmış

s-1b3e1d0a24521c4ec709bb686ea89e3bba380a
15 Ağustos Pazar günü merkez bankası binasında çalışmaya gittiğini ancak gelen kaygı verici haberler üzerine bankayı terk edip havalimanına gittiğini belirten Ahmady, havalimanına vardığında hükümet yetkililerini ve meclis başkanını gördüğünü aktardı.Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Server Daniş'in Katar'a, bakanlar ve diğerlerinin de Dubai'ye gitmek üzere havalimanında olduğunu gördüğünü ancak söz konusu uçakların iptal olduğunu, kendisinin 19.00'ta kalkacak Kam Air uçağına bilet bulduğunu, o sırada Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrıldığını öğrendiklerini belirten Ahmady, 100 yolcu kapasiteli uçağa 300'ün üzerinde insan bindiğini ancak uçakta ne yakıt ne de pilot olduğunu öğrendiklerini belirtti.

'Böyle bitmemeliydi'

s-9525f014d68c3120ca894452bda3cba50232b9
Daha sonra uçaktan indiğini ve havalimanında bir askeri uçak gördüğünü, insanların bu uçağa binmeye çalıştığını, güvenlik güçlerininse insanları uzaklaştırıp kendi elçilik personelini uçağa bindirmeye çalıştığını, silahların ateşlendiğini ve yakın meslektaşlarının kendisini uçağa ittirdiğini belirten Ahmady, “Böyle bitmemeliydi. Kimseyi bilgilendirmeden ülkeyi terk etmeye çalışan Afgan yetkilileri havalimanında görmek iğrençti. Bir geçiş planı olmadan ülkeden giden Cumhurbaşkanını affetmeyeceğim” dedi.Cumhurbaşkanlığı sarayını aradığını ve herhangi bir tahliye planı olup olmadığını sorduğunu belirten Ahmady, “7 yıllık görevin ardından sessizlikle karşılandım” dedi.Kaçtıktan sonra Taliban'ın kendisini aradığını ve sorduğunu öğrendiğini belirten Ahmady, “Birçok kişisel düşmanım vardı. Belki de sadece selam vermek istemişlerdi” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER