Bakan Turhan'dan İstanbul Havalimanı Açıklaması: '76 Günde 179 Uçak Pas Geçti'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, İstanbul Havalimanı ve yakın çevresinde mevsim geçişlerinde kötü hava şartları nedeniyle olumsuzluklar yaşanabildi

Bakan Turhan'dan İstanbul Havalimanı Açıklaması: '76 Günde 179 Uçak Pas Geçti'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, İstanbul Havalimanı ve yakın çevresinde mevsim geçişlerinde kötü hava şartları nedeniyle olumsuzluklar yaşanabildiğini belirtti. Bakan Turan, iki buçuk ayda 179 uçağın pas geçtiğini belirtti. 

s-2ad8610a47b4dc58413578f3443a218c0fee36 AA'nın aktardığına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 17 Mayıs 2019'da İstanbul Havalimanı'nda yaşanan pas geçme ve "divert"lerin (trafiklerin yedek meydana yönlendirilmeleri) nedeninin iniş hattında yaşanan oraj, şiddetli türbülans ve rüzgar kesmesi gibi meteorolojik olaylar olduğunu ifade etti.

Mevsim geçişleri uçuşları olumsuz etkiliyor

s-332be6ed9c562a12e9df508c078c6f9c9dfd64 İstanbul Havalimanı için ilan edilmiş mevcut aletli alçalma usulleri açısından, ICAO kuralları uyarınca standartlara uyum anlamında herhangi bir eksiklik bulunmadığını bildiren Turhan, havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde oluşan kötü hava şartları nedeniyle trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan "divert"ler gibi olumsuzluklar yaşanabildiğini söyledi.

Pas geçme sayılarını paylaştı

s-244d7bf5790a24b2e7f99c3ee96ea8d2dc6217 Turhan, yazılı açıklamasında "Bu hadiselerin yaşandığı zaman dilimlerinde, ilgili hava trafik kontrol birimleri ile uçuş aşamasındaki pilotların, uçuş emniyeti ilkesinden taviz vermeden standart prosedürleri uygulamakla yükümlü olduklarının bilinmesinde fayda görülmektedir." ifadesini kullandı.Açıkladığı verilere göre İstanbul Havalimanı'nın iniş ve kalkışlara açıldığı nisan ayında 59, mayıs ayında 89, haziran ayının ilk 15 gününde ise 31 olmak üzere toplam 179 uçağın iniş esnasında çeşitli sebeplerle pisti pas geçmek zorunda kaldı. Öte yandan yaşanan pas geçme vakalarının 15’inin wind shear (rüzgâr kesmesi), 7’sinin ise şiddetli türbülans kaynaklı olduğunu ifade eden Bakan Turhan, diğer 157 uçuşla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

'Pas geçmeler normal bir durum'

s-31f71dfefcf185551186510dc8cf142876b44b Yaşanan pas geçme ve "divert"lerin normal bir durum olduğunu söyleyen Turhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu aşamada uçuşların özellikle olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle 'divert' etmelerinin, yurt dışındaki örneklerine de bakıldığında, karşılaşılan normal bir durum olduğunun bilinmesinde fayda görülmektedir. 24 Mayıs 2019'da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle bir günde 14 uçuş, iniş gerçekleştiremeyerek 'divert' etmiştir. 17 Mayıs 2019'da olumsuz meteorolojik şartlar nedeniyle yaşanan yoğun beklemeler neticesinde, İstanbul Havalimanı yerine yedek meydanlara 'divert' eden trafik sayısı toplam 8 olup, 5'i yurt dışından İstanbul Havalimanı'na geliştir. İstanbul Havalimanı kullanıma açıldığı günden itibaren yakıt kritiği rapor eden bir trafik olmamıştır. Diğer taraftan proje alanının seçilmesinde, planlanan alanın denize yakın oluşu, bu büyüklükte bir proje alanı için kamulaştırma maliyetinin oldukça düşük olması, şehir merkezine yakın olması ve Atatürk Havalimanı'nın güncel kapasiteyi karşılayamaması en önemli unsurlar arasındadır. Seçilen yerde maden ocakları, kum ve kil ocaklarının bulunduğu, bu nedenle de kamu dışında başka bir yatırım veya yerleşimin de kolay olamayacağı değerlendirildiği gibi, söz konusu bölgenin aynı zamanda ıslah edilerek ekonomiye kazandırılması da önemli bir husustur. Ayrıca, ICAO ve Annex-14 kriterleri çerçevesinde meteorolojik, topografik ve seyrüsefer koşullar göz önünde bulundurularak yer tespiti yapılmış ve projeleri hazırlanmıştır."

3. Havalimanı'nda daha önce kuş sürülerine çarpan uçaklar gündeme gelmişti

Kuşlar Hâlâ Öğrenemedi: İstanbul Havalimanı'ndan Kalkan THY Uçağı Kuş Sürüsüne Çarpınca Acil İniş Yaptı - Gövdede Hasar Var: THY Uçağı Yine Kuş Sürüsüne Çarptı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER