Bakanlık, Valiliğin Açıklamasını Retweetledi: 'Alkol Satışı Kısıtlaması 81 İlde Devam Etmektedir'

Tam kapanmayla birlikte başlayan alkol yasağına ilişkin tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı, Kütahya Valiliği'nin "kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir" açıklamasını Twitter hesab

Bakanlık, Valiliğin Açıklamasını Retweetledi: 'Alkol Satışı Kısıtlaması 81 İlde Devam Etmektedir'

Tam kapanmayla birlikte başlayan alkol yasağına ilişkin tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı, Kütahya Valiliği'nin "kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir" açıklamasını Twitter hesabından retweet etti. Açıklamayı Bakan Soylu da kişisel hesabından paylaştı. 

Tekel bayii ve zincir marketler, resmen yasaklanmadığı için içki satışına devam ederken polis ve zabıta ekipleri bu iş yerlerine ceza yazmaya başladı.

s-0503ae1f422e6e696a8ebffc1fdad1700a5dc9
Valilikten yapılan açıklamada, 17 Mayıs'a dek devam edecek olan sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı hatırlatılarak "Bu kapsamda İl Hıfzısıhha Kurulu’nun 08.12.2020 tarihinde almış olduğu karar uyarınca bu tarihten itibaren kısıtlama günlerinde marketlerde alkol satışı kısıtlaması tüm 81 ilde olduğu gibi ilimizde de uygulanmaya devam etmektedir" denildi.

"Aykırı hareket edenler hakkında işlem yapılacak"

s-a1a3539ba49dfabd4faaf23858b61a6da29779
"... Tekel büfelerinin faaliyetleri de İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen istisna kapsamında olmadığından yine 81 ilde olduğu gibi İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun almış olduğu karar gereğince kısıtlama sürecince sınırlandırılmıştır."Belirtilen sınırlandırmalara aykırı hareket edenler hakkında umumi hıfzıssıhha kanunun ilgili maddelerince adli ve idari işlemler uygulanacak."

Ne olmuştu?

s-77b60f36d34a93e33cc9c8a1dd090c2b9f4fd0

İçişleri Bakanı Soylu, 'tam kapanma' sürecinde içki satışı yapan yerlerin istisna kapsamında yer almadığını belirtmiş ve yasak getirildiğini açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Soylu'dan Alkol Satışının Yasaklanmasına İlişkin Açıklama -

Hukuçular kararı "keyfi ve hukuksuz" olarak yorumlamıştı.

Türkiye'nin Gündemine Oturan Alkol Yasağına Hukukçular Ne Diyor? -

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken dün, genelgede içki yasağının söz konusu olmadığını ve satışa devam edeceklerini açıklamıştı.

TESK Başkanı: 'Genelgede Yok, İçki Satışına Devam Edilecek' -

Konuyla ilgili bugün bir paylaşım yapan Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş ise yasağın pratikte kalktığını söylemişti

s-4512d3cc7faa2bb060874db0a59a397eeb6336

Detaylar için

Tekel Bayileri Platformu Başkanı'ndan Yeni Açıklama: 'Tekel Bayilerini Kapatmaya Zorluyorlar' -

Aybaş'ın paylaşımının ardından bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı ise "Kısıtlamalarla ilgili açıklamalarımız; resmi olarak Bakanlığımızca, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

s-ca273693c86fbfffac2993a08109d9e979d268

Sosyal medyada paylaşılan haber ve görüntülerde de çeşitli şehirlerdeki tekel bayii ve marketlerin alkollü içki satışına devam ettiği, polislerin ise kapatma için baskı uyguladığı görüldü.

Alkol Satışı Yasak mı Serbest mi? Tokat'ta Polisler Alkol Reyonunun Üzerini Çarşafla Kapattırdı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER