Belediyeden "Böylesi Ancak Türkiye'de Olur" Dedirten İcraatlar

İstanbul Ümraniye’de, belediye mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını dikkate almayarak bölge sakinlerinin de spor yaptığı 40 yıllık futbol sahasını kapalı yüzme havuzu yapmak için yıktı.

Belediyeden

İstanbul Ümraniye’de, belediye mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını dikkate almayarak bölge sakinlerinin de spor yaptığı 40 yıllık futbol sahasını kapalı yüzme havuzu yapmak için yıktı. Öte yandan belediyenin, yıkılan futbol sahasına bin 400 metre mesafede yer alan millet bahçesinin içindeki ağaçları keserek futbol sahası inşaatına başladığı ortaya çıktı. Havuz yapılacak yere 560 metre yakınlıkta ise İBB’ye ait kapalı yüzme havuzu bulunuyor. 

s-516e194242cf1299ef090a447bb979e4a1dd1d
İstanbul Anadolu Yakası'nın en kalabalık ve yapılaşma açısından en yoğun ilçelerinden biri olan Ümraniye'de dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. 2019 yılında eski KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım'ın belediye başkanı olmasından sonra Ümraniye'de tartışılan icraatlar hayata geçirilmeye başlandı.Geçtiğimiz yıl, ‘binlerce ağaç dikiyoruz' tabelasının arkasındaki yüzlerce ağacın konut inşaatı için sökülmesine göz yumulması ve belediye bahçesindeki otoparkı yer altına almak için çok sayıda çam ağacının kesilmesi nedeniyle gündeme gelen Ümraniye Belediyesi şimdi de yaptığı spor yatırımlarıyla tartışma konusu oldu.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkım gerçekleşti

s-508f01d7e5aa1ebca75d73c21970d0d81fbb16
Ümraniye Belediyesi, Çakmak Mahallesi'nde yer alan ve 15 dönüm alan üzerinde 40 yıldan bu yana spor yapılan futbol sahasını kapalı yüzme havuzu yapmak için yıktı. Vatandaşların sabah yürüyüşlerini de gerçekleştirdiği ve amatör spor kulüplerinin müsabaka ve antrenmanlarını yaptığı futbol sahasının tahliyesinin engellenmesi için Çakmak Spor Kulübü’nün açtığı dava sonucunda İstanbul 2. İdare Mahkemesi 30 Haziran 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti.Bu karara rağmen geçtiğimiz hafta futbol sahası sabah saatlerinde apar topar yıkıldı. Vatandaşların ve spor kulüplerinin tepki göstermesi üzerine Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım yazılı bir açıklama yaparak “Bulunan bölgede çocuklarımızın mağduriyet yaşamamaları adına Ümraniye Trabzon Millet Bahçesi'nde de donanımlı bir spor tesisinin yapılacağı müjdesini paylaşıyorum” dedi.

Millet bahçesine saha yapmak için ağaçlar kesildi

s-8d78fdb60b181ee1540c09f2829db083a24951
Ümraniye Belediyesi'nin paylaştığı bilgilere göre, yıkılan futbol sahasına bin 400 metre mesafedeki Trabzon Park Millet Bahçesi'ne inşa edilecek olan spor tesisinde, futbol sahası, antrenman sahası, 10 tane takım soyunma odası, 8 tane kulüp odası, dinlenme ve toplantı odası ile kafeterya bulunacak.Ümraniye Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Yusuf Ocak'ın birkaç gün önce sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf Ümraniye Trabzon Park Millet Bahçesi'nde bir çevre felaketi yaşandığını ortaya çıkardı.Söz konusu futbol sahası ile tesislerin yer alacağı alanda çok sayıda çam ağacı söküldüğü görüldü. ‘Temizlenerek’ inşaata hazır hale getirilen millet bahçesindeki ağaç katliamı vatandaşların da tepkisini çekti.

Yüzme havuzu yapılmak için yıkılan futbol sahasının yakınında İBB'nin yüzme havuzu var

s-2fc19a26e38668a3035c69dacfc53085019176
(Ümraniye Trabzon Park Millet Bahçesi’ne yapılacak futbol sahası)Sözcü'nün haberine göre bölge sakinleri Çakmak’ta yıkılan futbol sahasının çok yakınında içinde yüzme havuzunun da yer aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir spor tesisinin olduğunu belirterek şunları söyledi:"İsmet Yıldırım'ın zaten spor köyü projesi var. Orada uluslararası müsabakaların yapılacağı olimpik bir yüzme havuzu inşa edebilir. Vatandaşların ücretsiz spor yapabildiği açık alanı yıkıp üzerine ücretli olacak çok katlı bir yapıyı neden konduruyor. Olası bir afet sonrasında bölge halkının toplanacağı tek yeri betona teslim ediyorlar. Buraya bu binayı istemiyoruz vatandaşa rağmen hizmet olur mu?Çocuklar futbol oynamak için toplu ulaşımın olmadığı Trabzon Park’ın olduğu yere nasıl gidecek? Bizim futbol sahamızı yıkıp, millet bahçesine saha yapıyoruz diye müjde veriyor. Zaten betona boğulan ilçede ağaç kesilip saha yapılması olacak iş mi?"

Millet bahçesi paralı oldu

s-4c939ada59bd15bcb2d7ec144f7dbacb3271d2
(Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, millet bahçesinde)Öte yandan, Ümraniye'de Hacegan Ormanı'nın bir bölümü geçtiğimiz yıllarda mesire alanına dönüştürülerek halka açılmıştı. Vatandaşların yürüyüş ve piknik yaptığı alan İsmet Yıldırım belediye başkanı olduktan sonra ‘millet bahçesi'ne dönüştürüldü.Pandemide hafta sonu ve hafta içi kısıtlamarıyla nedeniyle yoğun olarak kullanılamayan Millet Bahçesi'ne giriş normalleşmenin başlamasından kısa bir süre sonra ücretli oldu. Erdoğan'dan FETÖ Açıklaması: 'Bunlar Bizim Dinimizi Sömürdüler, Aldandık' - Yıldırımı Havada Yakaladılar: İngiltere'de Üç Kardeş, Selfie Çekerken Ölümle Burun Buruna Geldi... - Resmi Gazete'de Yayımlandı: Kuzey Kıbrıs'a 500 Milyon Dolar Kredi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER