BM Güvenlik Konseyi'nde 'Türkiye'nin Kınanması' Teklifi ABD ve Rusya Tarafından Kabul Edilmedi

Türkiye'nin Barış Pınarı Hakekatı'nı görüşen BMGK'deki bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi. BMGK, Avrupa Brliği (AB) üyesi 5 ülkenin talebi üzerine Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı.

BM Güvenlik Konseyi'nde 'Türkiye'nin Kınanması' Teklifi ABD ve Rusya Tarafından Kabul Edilmedi

Türkiye'nin Barış Pınarı Hakekatı'nı görüşen BMGK'deki bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi.

s-e223d6057708f9e344828d6c535310e87fc892
BMGK, Avrupa Brliği (AB) üyesi 5 ülkenin talebi üzerine Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı oturumda görüştü.AA'nın aktardığı bilgiye göre bazı ülkeler de BMGK'nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife onay vermedi. Her iki ülke de açıklamalarında ''kınama'' kelimesini kullanmadı.

ABD temsilcisi: "Operasyonu desteklemiyoruz"

s-2c42d46186b6385e50f89c198bff158a7056f0
Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi.Suriye'de Hıristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye'nin sorumlu olduğunu belirten Craft, "Bütün IŞİD savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." dedi.Craft, sivillerin korunmamasının ve IŞİD'in tekrar ortaya çıkmasının ise sonuçları olacağını söyledi.

AB üyesi 5 ülkeden Türkiye'ye operasyonu "durdur" çağrısı

s-0dc037ee665bcd712d7709635f91575e9b79ee
AB üyesi 5 ülke; İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya ise toplantı sonrası ortak açıklama yaptı.Türkiye'nin askeri operasyonundan "derin endişe" duyulduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye tek taraflı operasyonunu durdurması çağrısı yapıldı.Açıklamada Türkiye'nin mültecilerin geri dönüşü için teklif ettiği güvenli bölge planının ise "BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin belirlediği uluslararası kriterleri karşılamayabileceği'' kaydedildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER