BM İklim Zirvesi'nde gündem zarar gören ülkeler

BM İklim Değişikliği İcra Sekreteri Simon Stiell ve COP27 Dönem Başkanı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, zirveye ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Stiell, "iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıplar ve zararlar için tazminat ödenmesi" meselesinin konferans günd.

BM İklim Zirvesi'nde gündem zarar gören ülkeler

BM İklim Değişikliği İcra Sekreteri Simon Stiell ve COP27 Dönem Başkanı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, zirveye ilişkin ortak basın açıklaması yaptı.

Stiell, "iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıplar ve zararlar için tazminat ödenmesi" meselesinin konferans gündemine resmen alındığını "İklim değişikliğinden olumsuz etkilenen yoksul ülkeler için tazminat ödenmesini" içeren kararın tartışılacağına dikkati çeken Stiell, iklim değişikliğinin "hayatın her alanını etkilediğini ve mevcut tüm ekonomik krizlerden önemli" sözleriyle ifade etti.

Stiell aynı zamanda, "Hiçbir şey iklim değişikliği krizinden daha önemli değil. Savaşlar, enflasyon, hayat pahalılığı, enerji krizi sona erecek ama dünyada iklim değişikliği insanları olumsuz etkilemeye devam edecek" dedi.

İklim değişikliğinin "devam edeceği ve kötüye gideceği" konusunda uyarıda bulunan Stiell, bu konferansın dünya ülkelerine iş birliği yaparak iklim değişikliği krizine son verme fırsatı sunduğunun da altını çizdi.

İklim değişikliğiyle mücadele alanında dünyadaki en kapsamlı zirve olan İklim Değişikliği Konferansı, 18 Kasım'a kadar sürecek.

Yaklaşık 190 ülkeden 100'ün üzerinde bürokrat ile 40 binden fazla katılımcının beklendiği konferansta, sera gazı emisyonlarını azaltım planları, iklim değişikliğine adaptasyon, gelişmekte olan ülkelere taahhüt edilen iklim tazminatı gibi konular en önemli gündem maddelerini oluşturuyor. 

27. BM İklim Zirvesi, Mısır'da başladı

 

Scholz'dan, iklim aktivistlerine eleştiri

 

Mevcut iklim planları sıcaklık artışını 2,5 dereceye çıkarabilir

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER