Boykotun Faturası: Suudi Arabistan'a İhracat 7 Sektörde Sıfırlandı

Bir süredir Türkiye'ye karşı adı konmamış bir boykot uygulayan Suudi Arabistan'a yönelik toplam ihracat rakamları neredeyse sıfırlandı.

Boykotun Faturası: Suudi Arabistan'a İhracat 7 Sektörde Sıfırlandı

Bir süredir Türkiye'ye karşı adı konmamış bir boykot uygulayan Suudi Arabistan'a yönelik toplam ihracat rakamları neredeyse sıfırlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamları Mart ayında Türkiye'den krallığa sadece 19 milyon dolar ihracat yapıldığını gösterdi. 7 sektörde ise krallığa ihracat Mart ayında sıfır çekti.

s-1e68379b327592b02c9c32c3e8bdf1016984ca
Türkiye'nin uluslararası zeminde Suudi Arabistan'ın resmi olmayan boykotuna ilişkin girişimlerde bulunmaya hazırlandığı belirtilirken, yeni gelen rakamlar krallığa yapılan ihracatın birçok sektörde sıfırlandığını gösterdi.Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre Mart ayında Suudi Arabistan'a yapılan ihracat bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 94 düşüşle 19 milyon dolara geriledi. Yılın ilk 3 ayı dikkate alındığında krallığa yapılan ihracat yıllık bazda yüzde 93 düşüşle 56 milyon dolar olarak kaydedildi.

Ticaretin üçte biri elektronik

s-d06126b8bd5ef6abf344a0654177d4cac55b02
Sektörel bazda bakıldığında 7 sektörde krallığa ihracatın Mart ayında sıfır çektiği görüldü. Bu sektörler, gemi-yat, halı, mücevher, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri, tütün, yaş meyve ve sebze ile diğer sanayi ürünleri oldu.Bunun karşısında ihracat aktivitesinin zayıf olsa da devam ettiği sektörlerin başında elektrik ve elektronik sektörü geldi. 19 milyon dolarlık Mart ihracatının 6 milyon doları bu sektörden gelirken, bu sektörü deri ve deri mamulleri ve çelik takip etti.

Türkiye karşı hamleye hazırlanıyor

s-02a121c4c84bc06b59f3e317890eb3cb2daa9a
Reuters'ın aktardığı bilgiye göre, Dünya Ticaret Örgütü Mal Konseyi toplantısında Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın uyguladığı boykotu gündeme getireceği belirtildi.Suudilerin boykotuna karşı uzun süre sessiz kalan Ankara, Suudi Arabistan mallarına dönük bir misilleme adımı atmamış, hatta boykot döneminde Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı sıfıra yaklaşırken, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye ihracatı artmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER