Cübbeli Ahmet'ten İmam Hatip Eleştirisi: 'Biraz Zararlılar; Deist ve Ateistler Çıkmaya Başladı'

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi.

Cübbeli Ahmet'ten İmam Hatip Eleştirisi: 'Biraz Zararlılar; Deist ve Ateistler Çıkmaya Başladı'

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi. Bu okulların yetersiz olduğunu söyleyen Cübbeli, "Hatta şu anda biraz zararlılar, çünkü deist, ateist çıkmaya başladı" dedi. Erdoğan'ın İsmailağa cemaatine yaptığın ziyaretin siyasi bir amacı olmadığını ifade eden Cübbeli, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "sigara haramdır" yorumuna da tepki gösterdi. 

s-627469fa8c11947b6de25f3a0912821b651218
Habertürk’te Didem Arslan’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programına katılan Ünlü, gazeteciler, Saygı Öztürk, Mehmet Akif Ersoy ve Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. Ünlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsmailağa cemaatine yaptığı ziyarete dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın ziyareti: Ailevi bir muhabbet

s-8bc8b24092b9699a86fd7dfee8e6ffdd02b944
Ünlü şunları söyledi:
"Tayyip Bey’in bu ziyaretine acayip anlamlar yüklediler. ODA TV’de haber yapmış. Cemaatte 3’e bölünme var. Partide rey azalmış, bir şey bir şeyler. Hiç aslı astarı olmayan şeyler.Tayyip Bey’in hiç böyle bir gaye gütmedi, yani ‘benim reyim artsın, reyim azalıyor’ diye. Ben tenzih ederim Tayyip Bey’i. Tayyip Bey çok vefalıdır. Hukuku olan kişilere vefalıdır. Geçmişteki bağını hiç kopartmıyor. Bunu biz de gözlemliyoruz. Bizden 10 yaş büyük olduğu için bizim de tanışıklığımız var. Ama ziyarette gittikleri, onun büyükleri. Hasan Efendi’nin çok yaşlı olduğu o resimde anlaşılmamış. Kemal Efendi zannetmişler.Planlama da yok. Bunlar planlı olsa herkes hazır olur. Tayyip Bey önce Emir Saraç hocaya ziyaret etmiş. O da 90 küsur yaşlarında. Bu ziyaretten aramış ‘Ben geliyorum’ demiş. Hasan Efendi hocamızla muhabbet olmuş. Bir buçuk saat kadar olarak duydum."
Ziyaretin siyasi bir bağlamının olmadığını vurgulayan Cübbeli, şöyle devam etti:
"Eski günler, sağlık durumu konuşulmuş. Böyle gelişen olaylar. Bu bir ailevi bir muhabbet. Hocaefendinin sağlığını sormuş, Tayyip Bey çok sosyal. Herkesin ailesinden çok tanıdıkları var. Bunların hepsine o arada telefon ediliyor… Ona selam buna kelam. Siyasi bir şey asla konuşulmamış.  Ziyareti, seçimin erken olduğu işareti diyenler bile oldu. Tayyip Bey bazı insanların konuşma şekillerinin, zarar verdiğini veya sivri olduğu gibi konularda şey yapmış olabilir. Tahmin ediyorum. Toplum gerilmesin, konuşulurken müstahsil bir yol izlensin bu gibi şeyler olabilir. Yani bunları tahmin ediyorum. Bilgim yok."
Resmi Programında Yer Almıyordu: Erdoğan'dan İsmailağa Cemaatine Ziyaret -

Erbaş'a yanıt: Sigara haram değil mekruh

s-258a028fd3c4fe8270dc909fd8423d55d7e07a
Ünlü, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Sigara haramdır” sözlerine  yanıt verdi.Sigaranın haram değil mekruh olduğunu ifade eden Cübbeli Ahmet, "Hiçbir içtihatla haram, helal tespit edilemez. Helal ve haram apaçıktır. Aralarda şüpheliler vardır. Bunu şüpheli kategorisine sokarsın. Haram, helal Allah ve resulünün buyurduklarıyla sınırlıdır" dedi. Diyanet İşleri Başkanı: 'Sigara Haramdır, Uyuşturucu Vazifesi Yapıyor' -

"İmam hatip ve ilahiyat fakülteleri yetersiz"

"İmam hatip ve ilahiyat fakülteleri yetersiz""İmam hatip ve ilahiyat fakülteleri yetersiz" Cemaatin okul faaliyeti olmadığını belirten Cübbeli, "Bir talebimiz yok. Hastane, yurt faaliyetimiz yok. Talebe ilahiyatta okuyor, ona yurt açalım da bizde yatsın, kalksın demiyoruz. Mektepçiliğe zıtız" dedi.İmam hatip ve ilahiyat fakülteleriyle şu anda sorunlu olduklarını anlatan Cübbeli gerekçelerini şöyle devam etti. "Temel sorun benim yaptığım reddiyeler. Kader inkar ediliyor. Amentü, FETÖ zamanında üçe indirilmiş. Biz de diyoruz ki, 'mühendisliğe, tıbba git' diyoruz. İlahiyatlar şu anda Mısır ekolünden, reformist ekolden etkilenmiş. Osmanlı'dan gelen Maturidi-Hanefi çizgi korunmuyor."Din eğitiminde imam hatip ve ilahiyatların yetersiz olduğunu kaydeden Cübbeli, "Hatta şu anda biraz zararlı, çünkü deist, ateist çıkmaya başladı" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER