Güneş enerjisi AB'yi 29 milyar euroluk gaz ithalatından kurtardı

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember'in, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aylık elektrik üretimlerini baz alarak yaptığı analize göre mayıs-ağustos döneminde güneş enerjisinden 99,4 teravatsaat elektrik üretildi.

Güneş enerjisi AB'yi 29 milyar euroluk gaz ithalatından kurtardı


Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember'in, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aylık elektrik üretimlerini baz alarak yaptığı analize göre mayıs-ağustos döneminde güneş enerjisinden 99,4 teravatsaat elektrik üretildi. Bu üretim 2021'in aynı döneminde üretilen 77,7 teravatsaate oranla yüzde 28 arttı. Güneş enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payı geçen yılın aynı döneminde yüzde 9,4 seviyesindeydi.

Bu yıl mayıs-ağustos döneminde toplam elektrik üretiminde yüzde 12,2'lik pay alarak rekor kıran güneş enerjisi, yüzde 11,7 payı olan rüzgar ve yüzde 11 payı olan hidroelektriği geride bıraktı. Aynı dönemde kömürün elektrik üretimindeki payı ise yüzde 16,5 olarak hesaplandı. 

18 ülkede rekor

AB üyesi ülkelerin 18'inde güneşin elektrik üretimindeki payı ülke bazında da rekor kırdı. Bu dönemde Hollanda'nın elektriğinin yüzde 22,7'si, Almanya'nın elektriğinin yüzde 19,3'ü ve İspanya'nın elektriğinin yüzde 16,7'si güneşten sağlandı.

Bu oranlar Yunanistan'da yüzde 15,3, İtalya'da ve Macaristan'da sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 14,7 oldu. Belçika ve Danimarka'da güneşin elektrik üretimindeki payı sırasıyla yüzde 12,8 ve 12,9 olarak hesaplandı. Polonya'da ise 2018'den beri güneş enerjisinden elektrik üretiminde görülen en yüksek büyüme kaydedildi. Ülkenin elektrik üretiminde güneşin payı 26 kat, Finlandiya ve Macaristan'da 5 kat arttı.

Güneş enerjisi santrallerinin kapasitesinde istikrarlı büyüme

Güneşin elektrik üretimindeki payının artması güneş enerjisi santrallerinin kapasitesindeki istikrarlı büyümeden kaynaklandı. Güneş enerjisi kapasitesi 2018'deki 104 gigavat seviyesinden 2021 sonu itibarıyla 162 gigavata yükseldi. Yalnızca geçen yıl, bu ülkelerin toplam kapasitesinde 23 gigavat artış görüldü.

20 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına gerek kalmadı

Ember analistlerinin yaptığı hesaplamaya göre mayıs-ağustos döneminde güneşten sağlanan rekor üretim AB'nin potansiyel 20 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına engel oldu. Bu miktar, söz konusu dönemdeki doğal gaz fiyatlarına göre 29 milyar euroya eşit.

Avrupa'da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli doğal gaz ticaret noktası TTF'de mayıs-ağustos döneminde megavatsaat başı ortalama fiyat 148 euro seviyesindeydi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre olan ortalama megavatsaat başı fiyattan 110 euro daha yüksek.

Güneş enerjisi kurulu gücü daha da artmalı

Güneşten rekor elektrik üretimine rağmen, 2030 için belirlenen hedeflerin başarılması ve gaz kullanımının giderek azaltılması için güneş enerjisi kurulu gücünün daha da hızlı şekilde artmasına ihtiyaç duyuluyor.

'Güneşten üretilen her teravatsaat, gaz tüketimini düşürdü'

Ember Kıdemli Analisti Pawel Czyzak, Avrupa'nın enerji kriziyle sarsıldığını söyleyerek, "Güneş enerjisi çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağladı ve yapılan yatırımlar karşılığını verdi. Güneşten üretilen her teravatsaat, doğal gaz tüketimini düşürdü ve Avrupa vatandaşlarına milyarlar kazandırdı. Mümkün olduğu kadar fazla güneş enerjisine ihtiyacımız olduğu çok açık. Avrupa 2030'da 600 gigavat ve daha fazla güneş kapasitesine doğru ilerliyor" dedi.

Çin'in güneş enerjisi yatırımları rekor kırdı

 

Bakanlık güneşte 12 YEKA belirledi

 

Teknoloji hazır: Güneş santralleri uzaya taşınıyor!

 

Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider

 

Küresel elektrik üretiminde rüzgar ve güneş rekor kırdı

 

Türkiye güneş enerjisi kurulu gücünde Avrupa'da 8.sırada

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER