Kabil'den Tahliye Edilen Türkler Anlattı: 'Afganlar Uçağımızın Önünü Kesti, 5 Saat Bekledik'

Afganistan'ın başkenti Kabil'den tahliye edilen, aralarında Türk diplomat, işçi ve güvenlik görevlileri ile yabancı uyrukluların da olduğu 324 yolcuyu taşıyan Türk Hava Yolları(THY)'na ait tahliye uçağı saat 16.45 sıralarında İstanbul Havalimanı'na indi.

Kabil'den Tahliye Edilen Türkler Anlattı: 'Afganlar Uçağımızın Önünü Kesti, 5 Saat Bekledik'

Afganistan'ın başkenti Kabil'den tahliye edilen, aralarında Türk diplomat, işçi ve güvenlik görevlileri ile yabancı uyrukluların da olduğu 324 yolcuyu taşıyan Türk Hava Yolları(THY)'na ait tahliye uçağı saat 16.45 sıralarında İstanbul Havalimanı'na indi. Kabil Havalimanı'nda yaşanan kaos anlarına tanıklık eden Türkler, yaşadıkları korku dolu anları anlattılar. İnşaat işçisi Musa Mutlu, "Afganlar, uçağımızın önünü kesti. Uçak tekrar geri döndü ve 5 saat bekledik. Türk askeri gerekli önlemleri aldı" ifadelerini kullanırken, Türk Büyükelçiliği'nde görevli olan Şenol Çelik ise "Güvenlik sorunu yaşadığımız anlar oldu. Uçağa bindik ama 4 saate yakın kalkamadık. İnsanlar kendilerini uçağın önüne atıyordu. Bayağı heyecanlı bir yolculuk oldu" diye konuştu.

s-74cc7cba17a13551414f5b3cf96f712a7e73ea
Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından ülkede bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesini gerçekleştirmek üzere THY'ye ait TC-JJM kuyruk tescilli uçak, sabah saatlerinde Kabil Havalimanı'na indi. Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleşen tahliye uçuşuyla Kabil'den binen 324 yolcu İstanbul'a getirildi. Tahliye uçağının saat 16.45 sıralarında İstanbul Havalimanı'na inişinin ardından yolcular terminale alındı. Uçakta bulunan aralarında Türk diplomat, işçi ve güvenlik görevlileri ile yabancı uyrukluların da bulunduğu yolcular, ikametgah bilgilerinin olduğu 'ONAM Formu'nu doldurdu. Ardından koronavirüs testi yapılan yolcular, daha sonra pasaport işlemlerini tamamladı. Türk yolcuların bildirdikleri ikametgah adreslerinde, yabancı uyruklular ise konaklayacakları otellerde 10 gün karantinada kalacakları öğrenildi.

'3-4 saat uçağın içinde bekledik'

s-84b7146b1269f7c487e9f4c128a28c3078e559
Kabil'den tahliye edilen yolcular, kaos yaşanan havalimanında yaşadıklarını basın mensuplarına anlattı. Kabil Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olan Doğan Özlük, Taliban kuvvetlerinin Kabil'e yaklaştığını Türk Büyükelçiliği yetkilileri tarafından kendilerine bildirildiğini ve emniyetli alana nakledildiklerini söyledi. Özlük, 
"Dün de tahliye için havalimanına getirildik. Kabil Havalimanı'nda yaşanan birtakım olaylar oldu. Duvarı aşarak havalimanına girenler oldu. Birkaç saatlik bir gecikmemiz oldu. Uçağın içindeyken o anları gözlemledik. Yaklaşık 3, 4 saat uçağın içinde bekledik. Uçağın içinden havalimanında olan bitenleri görüyorduk. 2 senedir orada görev yapıyordum. Öğrencilerimle de irtibat halindeydim. Şimdilik bir çatışma olmadı. Yurt dışına gitmek isteyenler havalimanında, bankalarda biraz yoğunluk oldu"

'Türk askeri gerekli önlemleri aldı'

s-25bd88bf642d7340c2ea3ba73ddf73237a2b9d
İnşaat işçisi Musa Mutlu ise şunları söyledi:
"Dün Kabil'i Taliban ele geçirdi. Türk vatandaşlarını büyükelçilikten alıp havalimanına getirdiler. Kabil Havalimanı'nda bekledik. Sabah Türk Hava Yolları uçağı geldi. Biz uçağın içinde bekledik uzun süre. Bizim uçağa binmek isteyen olmadı. Amerikan kargo uçaklarına binmek isteyenler vardı. Bizim Türk askeri orada önlemleri aldı. O nedenle rahat rahat geldik."

'Kendilerini uçağın önüne atanlar oldu'

s-7cec23178683701cde963008eabea2b22e51d4
Türk Büyükelçiliği'nde görevli olan Şenol Çelik de güvenlik sorunu yaşanan anlar olduğunu belirti. Çelik, "Çeşitli saldırılar yaşadık. Bombalar atıldı. Güvenlik sorunu yaşadığımız anlar oldu. Uçağa bindik ama 4 saate yakın kalkamadık. İnsanlar kendilerini uçağın önüne attı. Oradan kurtulmak istiyorlar. Bayağı heyecanlı bir yolculuk oldu. Ancak çok şükür sağ salim memleketimize ulaştık. Oradaki insanlara çok üzüldük. Kendilerini uçağın önüne atıyorlardı. Vatanımız var olsun" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER