Kılıçdaroğlu'ndan HDP Mesajı: 'Demokrasiyi Savunuyorsak Parti Kapatmayı Bırakmalıyız'

HDP'ye kapatma davası açılmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eğer demokrasiyi savunuyorsak, siyasi partilerin kapatılması, siyasi partilerin sonlandırılması gibi bir süreci bırakmak zorundayız" dedi.  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılı.

Kılıçdaroğlu'ndan HDP Mesajı: 'Demokrasiyi Savunuyorsak Parti Kapatmayı Bırakmalıyız'

HDP'ye kapatma davası açılmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eğer demokrasiyi savunuyorsak, siyasi partilerin kapatılması, siyasi partilerin sonlandırılması gibi bir süreci bırakmak zorundayız" dedi. 

s-0adee9941a25bc988051f76788b55f57f0a3e1
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ İl Başkanlığı Açılışı'na katıldı. Yıl dönümü dolayısıyla 18 Mart Çanakkale Zaferi'ne değinen Kılıçdaroğlu, "Çanakkale Zaferi'nin önemli noktası Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih sahnesine çok güçlü bir şekilde çıkmış olmasıdır.  106 yıl önce mücadele ederek, kolunu, bacağını, gözünü veren şehit ve gazilerimizi şükranla anmak hepimizin temel görevidir. Bu konuda toplum olarak her yıl Çanakkale'yi anmamız, onlara duyduğumuz minnetin gelecek kuşaklara aktarmaktır.  Mustafa Kemal, 'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' der. Yine Atatürk, 'Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığınızı koruyamazsınız' der" şeklinde konuşu. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:"Gün ayrışma günü değildir, gün kavga günü değildir, gün ülkenin ekonomik bağımsızlığını yeniden sağlama günüdür. Bunu yapmalıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, inançlarımız farklı olabilir, yaşam tarzlarımız farklı olabilir ama ülkenin bağımsızlığından hepimiz sorumluyuz."

"İktidarda kalmak için her numarayı çevirenler demokrasiye katkı sağlayamaz"

s-587c40930cb90d604d06e0d06f95fe0dde7d1f
HDP'ye kapatma davası açılmasını yorumlayan CHP lideri, "İktidarda kalmak için her türlü numarayı çevirip, acaba nasıl iktidarda kalırımın yollarını arayanlar bu ülkenin demokrasisine katkı sağlayamazlar" dedi.Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Anayasa 'siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır' diyor. Ne demektir? Siyasi, ekonomik, toplumsal görüşleri, her siyasi parti kendisine göre yorumlar ve kamuoyuyla paylaşır. Halkın desteğini alan siyasi parti yaşar, halkın desteğini almayan siyasi partiler tarihin çöp sepetine atılırlar. Dolayısıyla eğer demokrasiyi savunuyorsak, siyasi partilerin kapatılması, siyasi partilerin sonlandırılması gibi bir süreci bırakmak zorundayız" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER