Küresel Çapta İnternetin Çökmesi, Bir Kullanıcının Ayar Değiştirmesinden Kaynaklanmış

Onlarca uluslararası kuruluşun internet sitelerinde dün eş zamanlı yaşanan çökmenin sebebi belli oldu.

Küresel Çapta İnternetin Çökmesi, Bir Kullanıcının Ayar Değiştirmesinden Kaynaklanmış

Onlarca uluslararası kuruluşun internet sitelerinde dün eş zamanlı yaşanan çökmenin sebebi belli oldu. Fastly, bir kullanıcısının kişisel ayarları değiştirmesinin bir hatayı tetiklediğini açıkladı.

s-d39742038f01842bbfcd23498027722670fa6c
Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, uluslararası medya kuruluşları, sosyal medya platformları, Amazon ve İngiliz hükümetinin internet sitelerinde dün yaşanan çökmenin, içerik dağıtım ağı Fastly'nin bir kullanıcısının ayarlarını değiştirmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.Buna göre, dünyanın stratejik noktalarındaki sunucular sayesinde müşterilerinin içeriklerini depolayan Fastly'nin bir kullanıcısı, ayarlarını değiştirdi. Ancak bu karar, Fastly'nin mayıstaki güncellemesinden kaynaklanan bir sorunu (bug) tetikledi ve müşterilerin yüzde 85'inin internet siteleri eş zamanlı olarak çöktü.

Fastly özür diledi

s-6fea82b3957f673483ca8a2d642accbda33986
Fastly'den yapılan açıklamada müşterilerden özür dilenirken, mühendislerin sorunu 40 dakika içinde tespit ettiği ve 49 dakika içinde de çöken sitelerin yüzde 95'inin hayata döndüğü bilgisi verildi. Fastly, bu sorunun niçin daha önce tespit edilmediğinin ve test süreçlerinin inceleneceğini de açıkladı.Söz konusu kesintiden, dünyanın önde gelen medya kuruluşları ile popüler sosyal medya uygulamaları etkilenmişti. The Guardian, New York Times, BBC, Independent, Bloomberg News, Financial Times ve Danimarka televizyonu TV2'nin yanı sıra Reddit, Spotify, Twitch, Stack Overflow ve GitHub gibi sosyal medya platformlarında kullanıcılar '503 hatası' ile karşılaşmıştı. İngiltere hükümetinin gov.uk uzantılı sitesi ile Amazon'a erişimde de sorun yaşanmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER