Moskova'da tıbbi cihaz ve ilaç üretimi arttı

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentin ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 1,5 kat arttığını söyledi. Telegram kanalında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı, Moskova’da ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin bir önceki yılın ilk çeyr.

Moskova'da tıbbi cihaz ve ilaç üretimi arttı

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentin ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 1,5 kat arttığını söyledi.

Telegram kanalında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı, Moskova’da ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 43,7 daha fazla olduğunu vurgularken, başkentteki işletmelerinin kanser ve kalp-damar hastalıklarıyla birlikte sinir sistemi bozuklukları, diyabet, antibiyotik ve aşı tedavisi için ilaç ürettiğini sözlerine ekledi.

Sobyanin, şu anda Moskova’da 200’den fazla ilaç, tıbbi ekipman ve ürün üreticisi olduğunu kaydederken, belediyenin bu işletmelere vergi teşvikleri, sübvansiyonlar ve tercihli krediler sağladığını, aynı zamanda yatırım ve altyapı geliştirme için tüm koşulları yarattığını ifade etti.

İlaç üretimi Rusya genelinde artıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, 2022 yılında ülkedeki ilaç üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 15’ten fazla büyüdüğünü açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleştirilen hükümet toplantısında konuşan Manturov, sektörün teknolojik bağımsızlığını artırmaya devam ettiğini vurgularken, “Son yıllarda ilaç endüstrisi kapasite, yetkinlik ve ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletti. Geçen yıl bu ivme korunurken istatistiklerine göre üretim 2021’e kıyasla yüzde 15’in üzerinde arttı” ifadelerini kullandı.

Genel olarak farmasötik üretim işletmelerinin hayati önem taşıyan ilaçlar listesindeki tüm kalemlerin yüzde 82’sini üretebildiğine dikkat çeken Sanayi Bakanı, aynı zamanda endüstrinin hammadde dahil olmak üzere üretim döngüsünün kilit aşamalarında teknolojik bağımsızlığı artırmaya devam ettiğini kaydetti.

Avupa'da ilaç üretiminde kısıtlamaya gidiliyor

 

İngiliz ilaç devinden 2 milyar dolarlık satın alma

 

AB ilaç sektörü reforma hazırlanıyor

 

Fransa'da ilaç tedarik sıkıntısı çözülemiyor

 

İspanya'da ilaç tedarik sorunu rekor derecede arttı

 

Yunanistan ve İtalya'da ilaç sıkıntısı sürüyor

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER