Prens Harry ve Meghan Markle'ın Kızının Veraset Sırasındaki Yeri Ne Olacak?

Kraliyet ailesinde artık görev sahibi olmasa da Prens Harry ve çocukları veraset sırasında yer almaya devam ediyor. Prens Harry ve Meghan Markle 14 Şubat'ta Meghan'ın karnı burnunda fotoğrafını paylaşarak tekrar ebeveyn olacaklarını duyurmuştu.Çift, Kaliforniya'daki evlerinin ark.

Prens Harry ve Meghan Markle'ın Kızının Veraset Sırasındaki Yeri Ne Olacak?

Kraliyet ailesinde artık görev sahibi olmasa da Prens Harry ve çocukları veraset sırasında yer almaya devam ediyor.

s-43314d3ca5bd978c182c4258ca80f421c2d585
Prens Harry ve Meghan Markle 14 Şubat'ta Meghan'ın karnı burnunda fotoğrafını paylaşarak tekrar ebeveyn olacaklarını duyurmuştu.Çift, Kaliforniya'daki evlerinin arka bahçesindeki ağacın altında çekilen siyah-beyaz fotoğrafla ikinci çocuklarını beklediklerini ve iki yaşındaki oğulları Archie'nin "ağabey olacağını" açıklamıştı.Bu mutlu haber, Meghan'ın New York Times için kaleme aldığı kişisel makalede Temmuz 2020'de düşük yaptığını açıklamasından üç ay sonra gelmişti.ABD'li televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri sansasyonel röportajda çift "yazın" doğmasını umdukları bir kız çocuğu beklediklerini söylemişti.Independent Türkçe'nin haberine göre Kraliçenin torunu Harry kan bağıyla kraliyet üyesi olduğu için Harry ve Meghan artık kraliyet ailesinde görev sahibi olmasa da çocukları veraset sırasında yer alıyor.

Veraset sırasında Harry ve Meghan'ın kızının önünde kimler var?

s-3b78d74aff1684000b6f5237b7a85f99f6e638
Harry ve Meghan'ın oğlu Archie 6 Mayıs 2019'da doğduğunda babasının, kuzenlerinin, amcasının ve büyükbabasının ardından veraset sırasında yedinci oldu.Harry ve Meghan'ın kızı doğduğunda ağabeyinin ardından veraset sırasında sekizinci olacak. Çiftin kızının doğumu Kraliçe'nin ikinci oğlu Prens Andrew'u veraset sırasında dokuzuncu sıraya itecek.Veraset sırasında ondan öncekilerin sırasıysa bu doğumla değişmeyecek.2017'de en uzun süre varis olarak kalan Kraliyet üyesi olan Kraliçe'nin ilk oğlu Charles veraset sırasında birinciliği koruyacak.İkinci sırada Charles'ın en büyük oğlu ve Prens Harry'nin ağabeyi Cambridge Dükü bulunuyor.Veraset sırasında üçüncü, dördüncü ve beşinciyse sırasıyla Prens William'ın çocukları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis.

Kraliyet ailesinde cinsiyet, bir öncelik vermiyor

s-fdce988e011034d751b02d92b7e62823922036
Prens Harry veraset sırasında altıncı sırada yer alıyor; oğlu Archie yedinci, yeni doğacak kızıysa sekizinci sırada.2013'te kabul edilen mevzuat sayesinde veraset sırasında doğan kız çocuklarının yerleri artık kendilerinden küçük erkek kardeşlerine geçmiyor.Mevzuat yürürlüğe girmeden önce veraset sırası kısmen cinsiyete göre belirleniyordu. Bu, Kraliçe'nin kızı Prenses Anne gibi kraliyet üyelerinin sıralamada kendilerinden küçük erkek kardeşlerinin gerisine düştüğü anlamına geliyordu.Mevzuatta şu ifadeler yer alıyor:
"Tahta geçiş sırası belirlenirken 28 Ekim 2011 tarihinden sonra doğan bir kişinin cinsiyeti o kişiye ve o kişinin soyundan gelenlere (ne zaman doğmuş olursa olsun) başka herhangi bir kişiye kıyasla öncelik hakkı vermez."
Prenses Charlotte 2018'de küçük kardeşi Prens Louis'in doğumuna rağmen veraset sırasındaki konumunu koruyarak tarihe geçti.Meghan ve Harry'nin gelecekte bir oğulları olursa kızlarının veraset sırasındaki yeri sarsılmayacak. Bu Çile Çekilmez! Kraliyet Ailesinin Uygulamak Zorunda Olduğu Birbirinden Saçma 25 Kural - Skandallarla Dolu Kraliyet Ailesinin Başında Hâlâ Dipçik Gibi Duran Kraliçe II. Elizabeth ve Ailesi - İngiltere Kraliyet Ailesi Gelinleri Tarafından Şimdiye Kadar Giyilmiş Tüm Gelinlikler
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER