Seni O Kadar İyi Anlıyorum ki... Dağda Yaşayan Tek Papağan Türünün Aslında İnsanlardan Kaçtığı Ortaya Çıktı

Bilim insanları dünyanın tek dağ papağanı diye bilinen kea papağanlarının dağlara muhtemelen insanlardan kaçmak için yerleştiğini keşfetti. Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre Yeni Zelanda’daki Alp Dağları’nda yaşayan kea papağanları, "benzers.

Seni O Kadar İyi Anlıyorum ki... Dağda Yaşayan Tek Papağan Türünün Aslında İnsanlardan Kaçtığı Ortaya Çıktı

Bilim insanları dünyanın tek dağ papağanı diye bilinen kea papağanlarının dağlara muhtemelen insanlardan kaçmak için yerleştiğini keşfetti.

s-9e5a4dd7a6b765d397f4b4385c52f2922d4fda
Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre Yeni Zelanda’daki Alp Dağları’nda yaşayan kea papağanları, "benzersiz Alp papağanı" diye niteleniyor. Ancak yeni araştırmada DNA analizleri, bu kuşların bir zamanlar ülkenin diğer bölgelerinde de yaşadığını ortaya koydu.Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar, kea papağanının genom verilerini, ormana adapte olmuş "kardeş türü" kākā kuşunun verileriyle karşılaştırdı.

Normalde kea papağanının genlerinde yüksek irtifada yaşadığını gösteren ayırıcı işaretler bulunması gerekirdi.

s-ed7dd80026d9617a0dc335678573fa6ae90c82
Ancak iki kuşun verileri de benzerdi.Araştırmanın başyazarı Doç. Dr. Michael Knapp, "Fizyolojik açıdan kea papağanının daha düşük irtifalarda hayatta kalmasını engelleyecek hiçbir şey yok. O bir genelci. Deniz seviyesinden Alplere kadar hayatta kalabilir" diye konuştu.Buradan hareketle araştırmacılar, kea papağanlarının, bir zamanlar düşük irtifalarda da dolaştığını ama orman örtüsünü tahrip eden insanlardan kaçınmak için dağlara sığındığını ortaya attı.Öte yandan araştırmacılar bu kuşların özellikle insanlardan kaçmak dağlara sığındığı teorisini kanıtlamak için daha fazla veri gerektiğini de vurguladı

'İklim krizinden kurtulabilir...'

s-140f2e484ea55b1c7ccb8024bf09820ffb927e
Nesli tükenmekte olan kea papağanlarının, yaşam tarzlarını değiştirip dağlara yerleşebilmesi, iklim krizinden kurtulmalarını da sağlayabilir.Uzmanlara göre özellikle dağ koşullarına uyum sağlayan türler iklim krizi nedeniyle daha büyük bir yok olma tehdidiyle karşı karşıya.Ancak  Molecular Ecology isimli bilimsel dergide yayımlanan bu araştırma, kea papağanlarının yaşadığı dağ habitatının küresel ısınmayla küçüldüğü durumda ormanlara geri dönebileceğine işaret ediyor. Bakan Selçuk'tan LGS Bilgilendirmesi: Maske Takılacak mı, Pozitif Çıkanlar İçin Hangi Tedbirler Alınacak? - İmamoğlu'nun 'Uyanık' Dediği Şirketin Sahibi Konuştu: 'Maliyetimin Önemi Yok, Rayiçten Sattım' - Kilis'te Her 4 Kişinin Üçü Suriyeli: Suriyeliler, Türkiye Nüfusunun Yüzde 4,46'sını Oluşturuyor
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER