Tepki Çeken Olay! ABD Polisinden 9 Yaşındaki Siyahi Kız Çocuğuna Biber Gazı

ABD'de yine polis şiddeti tartışılıyor.

Tepki Çeken Olay! ABD Polisinden 9 Yaşındaki Siyahi Kız Çocuğuna Biber Gazı

ABD'de yine polis şiddeti tartışılıyor. 9 yaşındaki bir kıza kelepçe takılıp biber gazı sıkılması yerel yetkililerin de tepkisini çekerken polis sendikası 'başka çare olmadığını' savundu.

s-019f880bb213cb0cf1f0f4fc0d3a73db292dc6
ABD'nin New York eyaletinin Rochester şehrinde polisin 9 yaşındaki siyah bir kız çocuğuna kelepçe takıp biber gazı sıktığı görüntüler tartışma yarattı.

Kelepçeye direndiğinde de biber gazı kullandı

s-cb591b05e6ddf8dc874d761c7c270d2d5071fe
Polis Şefi Yardımcısı Andre Anderson adı belirtilmeyen kızın ciddi bir akıl sağlığı sorunu yaşadığını, kendisinin ve annesinin hayatına son vermekle tehdit ettiğini aktardı. Bunun üzerine 29 Ocak Cuma günü polis ekipleri annenin çağrısı üzerine eve gitti. Teşkilatın yayınladığı vücut kamerası görüntülerine göre polis kıza kelepçe takıp kızı araca sokmaya çalıştı, direndiğinde de biber gazı kullandı.Polis bu müdahalenin 'gerekli' olduğunu savunsa da Belediye Başkanı Lovely Warren bu müdahaleyi kınadı ve soruşturma sözü verdi. Dün basın toplantısı düzenleyen Warren "Videodan, çocuklarımızı ve aileleri desteklemek için daha çok şey yapmamız gerektiği anlaşılıyor. 10 yaşında bir çocuğum var. O bir çocuk, bebek. Bir anne olarak görmek istemeyeceğiniz bir video" ifadelerini kullandı.

Aşırı güç kullanımı itirafı

Aşırı güç kullanımı itirafıAşırı güç kullanımı itirafı Rochester şehir konseyi üyeleri de polisin müdahalesini kınayıp polis yerine akıl sağlığı profesyonellerinin olaya müdahil olması gerektiğini söyledi.Yerel polis şefi Cynthia Herriott- Sullivan da polisin aşısı güç kullanımına başvurduğunu itiraf etti: "9 yaşındaki bir çocuğa biber gazı sıkılmak zorunda kalınmasında sakınca olmadığını söylemeyeceğim. Öyle değil."

Polis sendikası başkanı memurları savundu

s-e6382f6858e7893203a9ac4107a162115029a8
Öte yandan yerel polis sendikası başkanı Mike Mazzeo ise söz konusu memurların hareketini savundu, 'kısıtlı kaynakların' polisi bu yöntemi kullanmaya ittiğini belirtti: "Buradaki sorun şefkat veya empati yoksunluğu değil. Çok zorlu bir durumla baş etmeye çalışıyoruz. Bu bir TV dizisi değil, Hollywood filmi değil. Birine yalnızca kelepçe takıp emirlere uymalarını sağlayabiliyor değiliz." Yavuz Bingöl: 'Erdoğan Olmasa Irak, Suriye Olabilirdik' - Dünya Hayretle İzledi: 'Ultra-Ortodoks' Yahudilerin Cenaze Töreninden İlginç Görüntüler - 50 Kuruşluk Kraker İçin Kovuldu, 35 Bin Lira Tazminat Kazandı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER