Ucuz hava yolu şirketi NokScoot, koronavirüs salgını sebebiyle iflas etti

Tayland'da ucuz hava yolu şirketi NokScoot'un yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında uğradığı zarar nedeniyle tasfiye edilecek.

Ucuz hava yolu şirketi NokScoot, koronavirüs salgını sebebiyle iflas etti

450 KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Açıklamada, şirketin yüzde 49 hissesine sahip öteki büyük ortak Singapur Hava Yolları ile yapılan istişareler sonunda tasfiye kararı alındığı kaydedildi. Kararın peşinde şirketin 450 çalışanı işsiz kalacak. Tayland'ın başkenti Bangkok'tan Singapur'a, Taipei'ye ve Çin ile Japonya'daki destinasyonlara seferler düzenleyen şirket, Singapur Hava Yolları'ndan kiralanan "Boeing 777-200" tipi uçaklardan oluşan filosuyla hizmet veriyordu.

Tayland'da ucuz hava yolu şirketi koronavirüs salgını nedeniyle kapatılıyor

KORONAVİRÜS HAVACILIK SEKTÖRÜNE DARBE VURDU

Kovid-19 salgınının arkasında ülkelerin uçuşları durdurması sebebiyle hava yolu şirketlerinin dünya genelinde toplam 84 milyar dolar zarara uğradığı tahmin ediliyor. Almanya hükümeti, salgın sebebiyle zarara uğrayan milli hava yolu şirketi Lufthansa'nın yüzde 20 hissesini 9 milyar avroya satın almıştı. Hollanda hükümeti de ulusal hava yolu şirketi KLM'nin kayıplarının telafisi için 3,4 milyar avro kurtarma yardımı yapmıştı.

TASFİYE ETMEK NE SESLENMEK?

Bir ticaret kuruluşunun batması, kapanması gibi nedenlerle hesapların kesilerek ortada kalan maldan ve paradan alacaklılara paylarına düşen miktarın verilmesi işlemi.

Ucuz hava yolu şirketi NokScoot, koronavirüs salgını nedeniyle iflas etti

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER