Yeni Zelanda'nın başbakanı olacak en yakın isim Bakan Hipkins

Yeni Zelanda'da sürpriz şekilde görevinden ayrılacağını açıklayan Jacinda Ardern'den boşalacak başbakanlık koltuğuna tek aday olan Eğitim ve Polis Bakanı Chris Hipkins'in oturmasına kesin gözüyle bakılıyor. "Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyoru.

Yeni Zelanda'nın başbakanı olacak en yakın isim Bakan Hipkins

Yeni Zelanda'da sürpriz şekilde görevinden ayrılacağını açıklayan Jacinda Ardern'den boşalacak başbakanlık koltuğuna tek aday olan Eğitim ve Polis Bakanı Chris Hipkins'in oturmasına kesin gözüyle bakılıyor.

"Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda'ya zarar vermiş olurum" sözleriyle Başbakanlık ve İşçi Partisi liderliğinden istifa edeceğini açıklayan Ardern'in yerine geçecek isim neredeyse kesinleşti. 

İşçi Partisi yetkililerinden Duncan Webb, parti yetkililerinin bir toplantı yaparak Hipkins'in İşçi Partisi liderliğine aday gösterileceğini ifade etti.

Bu nedenle Hipkins'in, Ardern yerine İşçi Partisi liderliğine seçilerek başbakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak Hipkins'in parti liderliği ve başbakan olabilmesi için pazar günü Temsilciler Meclisi'nde İşçi Partisi tarafından resmi olarak onaylanması da gerekiyor. Hipkins, görevi devralması durumunda gelecek ekim ayında yapılacak seçimlere kadar partisi ve ülkesine liderlik edecek. 

44 yaşındaki Hipkins, Kovid-19 ile Mücadele Bakanı olarak da görev yapmıştı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 19 Ocak'ta televizyonda yaptığı açıklamada, "6 zorlu yıldır" sürdürdüğü başbakanlık görevini, en geç 7 Şubat'ta bırakacağını söylemişti.

42 yaşındaki Ardern, ülkede 14 Ekim'de düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğinden de ayrılacağını ifade etmişti.

Ardern, Ekim 2017'de 37 yaşında başbakan seçildiğinde "dünyanın en genç kadın başbakanı" unvanını almıştı.(Euronews)

Yeni Zelanda Başbakanı görevi bırakacağını açıkladı

Biden'dan Yeni Zelanda Başbakanı'na teşekkür mesajı

Yeni Zelanda Başbakanı'nın hakareti açık artırmada

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER