Zelenskiy, Putin'nin savaştan bir çıkış yolu aradığını söyledi

İtalyan devlet televizyonu RAI'de yayınlanan "Porta a porta" isimli programda gazeteci Bruno Vespa'nın sorularını yanıtlayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna-Rusya savaşı ve buna bağlı gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Zelenskiy, Rusya'nın taktik nükleer.

Zelenskiy, Putin'nin savaştan bir çıkış yolu aradığını söyledi


İtalyan devlet televizyonu RAI'de yayınlanan "Porta a porta" isimli programda gazeteci Bruno Vespa'nın sorularını yanıtlayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna-Rusya savaşı ve buna bağlı gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy, Rusya'nın taktik nükleer silah kullanmasının onlara bir fayda getirmeyeceğini ifade etti.

"Nükleer silahlar bir çıkış yolu değil"

Putin'in bu savaşla bir hata yaptığının farkında olduğunu savunan Zelenskiy, "Putin, bu savaştan bir çıkış yolu arıyor, arayacak da çünkü bu bir hataydı. Bunu kendi toplumuna söylemiyor ama o bunun büyük bir hata olduğunun farkında. Bu yüzden bir çıkış yolu arayacaktır ve nükleer silahlar bir çıkış yolu değil." dedi.

Zelenskiy, Putin'den sonra Kremlin'e "daha sert" bir liderin gelmesini pek olası görmediğini de söyledi.

Ukrayna için en büyük reformun Avrupa Birliği'ne (AB) katılmak olduğunu belirten Zelenskiy, savaşta olmalarına rağmen devlette reformları ileriye taşımak için çalıştıklarını anlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı, "Putin'i durdurmazsak, 3. Dünya Savaşı çıkar çünkü o, Polonya'yı, Baltık devletlerini işgal ettiğinde kimse bir şey yapamayacak ama herkes savaşa gidecek. İtalya, Fransa, ABD, Birleşik Krallık hatta tüm NATO üyeleri, NATO'nun gerçekten var olduğunu göstermek için savaşa girmek zorunda kalacak." değerlendirmesini yaptı.

Blinken: Rusya'nın müzakere şartları kabul edilemez

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Rusya'nın müzakere şartlarının kabul edilebilecek durumda olmadığını söyledi ve "Çünkü Moskova, müzakereleri Kiev'in kaybettiği topraklardan vazgeçme koşuluna bağlıyor" dedi.

İran’da hava kirliliği alarmı!

 

AB'den İran'a karşı yeni yaptırım hazırlığı

 

Çin'den sert çıkış: ABD, Suriye'yi yağmaladı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER