Ali Koç: '2021 yılında bütün kulüplerimiz 19 Mayıs'ı beraber kutlayalım'

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, kulüp televizyonunda düzenlenen '19 Mayıs Özel' programında açıklamalarda bulundu.

Ali Koç: '2021 yılında bütün kulüplerimiz 19 Mayıs'ı beraber kutlayalım'

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, kulüp televizyonunda düzenlenen '19 Mayıs Özel' programında açıklamalarda bulundu. 23 Nisan'ın da böyle bir güne denk geldiğini ve sokağa çıkma yasağı bulunduğunu dile getiren Koç, "Bugün de yeniden ülkemizin, ulusumuzun kibir duyulası tarihinden bizlere hediye olan çok özel bir günün bir sene dönümünü daha kutluyoruz. Ilk Kez bayramımız kutlu olsun diyelim. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Sıkıntı ettiler, zaman ayırdılar lakin bizim kanalımızı renklendirdiler, daha da önemlisi paha biçilmez tarihi bilgileri paylaştılar. Bilenlere bir kere daha hatırlattılar, bilmeyenler için de onları yeni bilgilerle donattılar. Evet, bildiğiniz gibi 19 Mayıs ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı aşağıda Samsun'da kutlanmasının ardındaki 24 Mayıs 1935'te yapılan birincil kutlama, kıymetli rakibimiz Beşiktaş'ın da girişimleriyle bizim stadımızda, hemen şimdi de anlatıldığı gibi Fenerbahçemizin çatısı altında gerçekleşti. Fenerbahçeli, Beşiktaşlı ve Galatasaraylı yüzlerce sporcunun katılımıyla kutlanmış, o gün Atatürk Günü olarak bildiri edilmiş ve bir spor günü haline gelmiştir. Her adımda görüyoruz ama Fenerbahçe'nin gurur duyduğumuz tarihi, Atamızdan izlerle doludur. Gönül fazla isterdi ama bu tarihte de bu devirde de benzer bir kutlamayı büyük kulüpler olarak birimizin stadında beraber o eski günleri, kardeşliği, dostluğu da anımsayarak bitmiş gerçekleştirelim. Bakarsınız 2021 yılında 19 Mayıs böyle bir gün olabilir. Ben, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak böyle bir girişimi her türlü destekleyeceğimizi, her türlü iş birliğine açık olduğumuzu da buradan yeri gelmişken tanımlamak isterim" dedi.

"101. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun"

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesinin tüm yurtta sahiplenilmesinin gerektiğini gösteren Koç, "Türk devletinin kurtuluş ve kuruluşunun başlangıcı olan 19 Mayıs, Atamızın doğum günü olarak seçeceği değin özel bir gün. Bugün, gençlere hediye edilerek, Türk gençlerinin ülkemizin istiklali ve Cumhuriyetimizin, bugün ve yarınların en büyük güvencesi olduğu vurgulanmıştır. Atamızın şu sözlerine çok önem veriyorum, Atamız Türk gençlerine şu mesajı vermiştir; 'Sizler, yeni Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız zeka beni peşine düşüp takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve katiyen yorulmazlar.' Bu bağlamda, bu pencereden baktığımızda tüm gençlere, biz büyüklere özet olarak bu milletin bütün evlatlarına fazla lakin çok kayda değer görevler düşmektedir. Niye düşmektedir? Çünkü biz epik bir hikayeyle ilmek ilmek dokumuş bir tarihi, canlarını feda ederek kazanılmış bir vatanı miras aldık. Binlerce şehit vererek bunu gerçekleştirdik. çok büyük bezginlik ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti de bu milletin her bir vatandaşıyla birlikte fiilen gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza dek gözetmek ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde uymak en öncelikle gelen tek ve yegane sorumluluğumuzdur. Bu önemli sorumluluğumuz doğrultusunda yapmamız gereken ise; idealleri olan, hedefleri bulunan, düşünen, araştıran, çalışan, üreten, farkında, donanımlı, açık fikirli ve bilime inanan çağdaş nesiller yetiştirmektir. Tüm bilincimiz, tüm odağımız ve bütün dikkatimiz bunun üstüne olmalıdır. Zaten bir ülkenin refahı, gelişmişliği ve geleceği de o ülkenin insan sermayesinin ve insan kaynağının kalitesiyle paraleldir. Bizim de Fenerbahçe olarak görevimiz, bu çatı aşağı spor yapan her bir çocuğumuzun, her bir gencimizin, her bir ferdimizin değerlerine sahip, Atasına saygılı birer birey olarak yetişmesi için elimizden geleni yapmaktır. Hiçbir çocuğu, hiçbir genci kaybetme lüksümüz yoktur. Çocuğun eğitim ailede başlar; okulda devam eder. Fakat çocuklar ve gençlerle yolu kesişen her bir marka, her bir kurum onların gelişimine olumlu anlamda katkıda bulunmayı tayin edinmelidir. Tabii ki yarınlarımızı el birliğiyle büyüteceğiz. Ülkemizi ve cumhuriyetimizi pırıl pırıl gençlere hediye etmek de bizlerin elindedir. Bu sorumluluk hepimizin yurttaşlık bilincinde olmalıdır. bu vesileyle 101. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. İnşallah afiyet ve huzur içerisinde daha nice bayramları her zaman beraber kutlarız" biçiminde konuştu.

"19.19'da stadımızda milli marşımız okunacak"

Korona virüs sürecine de değinen Ali Koç, "Umuyorum ki salgın süreci sona erdiğinde bundan sonraki birincil ulusal bayramımızda Anıtkabir'de buluşarak bugünlerde evlerimizde yaşadığımız bayram coşkusunu Atamızın huzurunda da yaşarız. 23 Nisan'da Kulüpler Birliği olarak bir etkinliğe imza atmıştık. Aramızda geliştirdiğimiz bir fikirle bütün statlarımızda benzer anda İstiklal Marşı'nı okumuştuk. Bu akşam da saat 19.19'da bu sefer Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrultusunda, bütün yurtta, tüm spor salonlarında, tüm statlarda milli marşımız okunacak. 23 Nisan'da bunu deneyim ettiğimiz süre semt halkından, Moda'dan, stadımıza yakın oturanlardan çok artı teşekkür ve tebrik maili aldık. Kulüpler Birliği'nin 23 Nisan'da başlatmış olduğu bu fikir ola ki de gelenek haline kazanç ve her sene bu şekilde devam eder. Bugün Kadir Gecesi. Fazla kutsal bir gün. Kadir Gecemizi de kutluyorum. Birkaç gün sonra kucaklayacağımız Ramazan Bayramımızı da kutluyorum. İnşallah tüm bayramlarımızı mümkün olan en normal şekilde, en kısa zamanda daima beraber kutluyor oluruz. Küçüklerimizin gözlerinden, büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Sağ olun, var olun" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER