Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Taliban Lideriyle Görüşebilirim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangınları söndürmede başarılı olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Taliban Lideriyle Görüşebilirim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangınları söndürmede başarılı olduklarını söyledi. Erdoğan "Şu an dünyada yangına en kısa sürede müdahale eden ülke konumuna girdik" dedi. 

s-c09e2e4c859fa6c27c704b75a60536a792b4f6
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk- Kanal D ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yangınların büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirten Erdoğan, yangınların çıkış nedenlerini araştırdıklarını aktardı. Erdoğan, "Yürüyen soruşturmalarda gözaltına alınanlar, tutuklananlar var. Aldığımız istihbaratlar da var. MİT'in verdiği bilgiler, Emniyet İstihbarat'ın verdiği bilgiler var. Bunlar arasında ailesi terör örgütüyle iltisaklı kişiler de var. Devam eden bütün soruşturmalarda da ulaştığımız neticeleri vatandaşlarımızla paylaşacağız" dedi. Erdoğan, son 19 yılda yangına müdahalede hem kara hem hava araçlarını yenileyerek sayılarını artırdıklarını söyledi.  Yangınla mücadele hava filosunu ise çok daha verimli hale getirdiklerini savunan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Yangın söndürme uçaklarımızın su atma kapasitesi artırıldı. Kiralama yollarına da gittik, dost ülkelerden de destekler geldi. Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli helikopterlerden 2002 yılında 18 adet var iken 2020'de bunu 39'a çıkardık, bu süreçte bu rakam 60'a yaklaştı. Bu helikopterlerle çok ciddi işler gördük. Rusya'dan 3 tane aldık bu süreç içerisinde. Önümüzdeki yıl daha farklı bazı düşüncelerimiz var. Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. Şu an dünyada yangına en kısa sürede müdahale eden ülke konumuna girdik. Yangınlarda ilk defa kullanmaya başladığımız İHA'lar sayesinde ilk müdahaleyi 12 dakikaya indirdik."

"Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak"

s-a2cb24f846f1f8a4dcf760b76d7cf05c3c63c2
Erdoğan, yangınlardan etkilenenlere yapılacak yardımlar hakkında bilgi verdi. Daha ilk gün zarar tespit komisyonlarını devreye soktuklarını belirten Erdoğan, "TOKİ işi yüklendi, süratle 1 ay içerisinde inşaatlarımıza başlayacağız. Hedefimiz 1 yılda bu inşaatları tamamlamak" dedi.  Erdoğan, 'Ben kiraya çıkabilirim, ev bulabilirim' gibi talepleri olanlar varsa da kiralarını vermek suretiyle buralara çıkabilirler. Kiraya çıkmak istiyorsan biz kiranızı vereceğiz, kiraya çıkabilirsiniz. Mobilyasını, beyaz eşyasını hepsini almak suretiyle onları oralara yerleştirmekte kararlı olduğumuzu ifade ettik" açıklamasında bulundu. Yanan ormanların başka bir amaçla kullanılamayacağını anlatan Erdoğan, "Bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık da yapılamaz. Yanan orman alanlarının bugün nasıl yeniden ağaçlandırdığımız ortada. Bizim 19 yıllık iktidar dönemimizde yapmış olduğumuz ağaç dikimi 5 buçuk milyar adet. Vatandaşlar 'Bay Kemal'in yalanlarına itibar etmesin. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak" ifadelerini kullandı.

"THK uçakları çürümeye terk edildi"

s-eb82123e69cbfdf4802e282b370ecd3c3e84c4
THK uçaklarıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Erdoğan, "Birkaç yıl önce kurumun elindeki uçakların yetersiz olduğunu, THK'nın mezarlığa döndüğünü söylemiştim. THK yetkilileri gerekli adımları atmadığı gibi çalışır durumdaki uçakların da bakımını yaptırmayarak hepsini çürümeye terk etmişler. Bunların 3 tanesi pert, 6 tanesi 'eh'. THK 1985'ten itibaren Orman İdaresi'ne yangın söndürme hizmeti vermiş. Bunun için de karşılığında çok ciddi bedeller almış devletten. Ama filosunu genişletme, mevcut uçaklarını modernize etme derdi olmamış" dedi.

"Sosyal medyada hiç olumlu bakmıyorum"

s-7dacfc1c5a7747e273efba5616d18167c342e7
Sosyal medyaya hiç olumlu bakmadığını söyleyen Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Ekşi Sözlük bedelini ödeyecek"

s-41b643e4234c82de5084c2597af77fabee6857
Ekşi Sözlük'te açılan bir başlıkla ilgili soruşturma açılmıştı. Erdoğan bu konuyla ilgili şunları kaydetti:
"Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Onlar da bedelini ödeyecektir. Takma isimlerin arkasına saklanarak, kişilere hakaret edilmesine, milli ve manevi değerlere küfür edilmesine ayaklanma çağrılarına müsaade etmeyiz. Bu platformda, yalan haber, ırkçılık, terör çağrılarının yatağı olmuş vaziyette. İtibara suikastı ne ararsan bunlarda var. Yalan tezgahı gibi çalışıyorlar. Adı üstünde Ekşi Sözlük, bayağı ekşi."

"Taliban liderini kabul edebilirim"

s-73a1ac5273d4415ab9d24baba72984dedaf4df
Erdoğan Afganistan üzerinden gelen göçmen akınına da değindi. Erdoğan, Bizim şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralardaki yükselen duvarlar düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Tamamıyla sınırlarımız bu surlarla, duvarlarla örülüyor" dedi."Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı. Taliban'la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı" diyen Erdoğan, "Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir. Bizim bu tür şeylerde eğer üst düzeyde bunları kontrol altına alamazsak bu defa Afganistan'daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz" ifadelerini kullandı.

Okullar zamanında açılacak mı?

s-a861bdba6779cebcafa175f4ba54e6138058bf
Milyonlarca veli, öğrenci ve öğretmen okulların zamanında açılıp açılmayacağını merak ederken, Erdoğan bu konuyla ilgili şunları aktardı:"Kabine toplantısında yeni Milli Eğitim Bakanımız bize sunumunu yapacak, bu da o konular arasında yer alıyor. Temennimiz odur ki yüz yüze eğitime geçebilmek. Bu konuyla ilgili Mahmut Bey hazırlıklarını bu istikamette yapmışsa ve gerçekten okullarımız açalım diyorsa biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak hayırlı olsun deriz."

Fındık alım fiyatını açıkladı

s-704acaa98d8b634d1df09812d2a09c72416309
Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındık alım fiyatlarını da duyurdu:
"Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık içinse kg başına 26 buçuk liradır. Yüksek randımanlı fındığına en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize verdiğimiz alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kg'de 2 lira olarak veriyoruz. Tüm bunları fiyatlara ilave ettiğimizde fındık fiyatları kg'de 29 buçuk ile 30 lira arasında gerçekleşiyor."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER