Dünyanın en büyük Budist tapınağında ayin

Endonezya'nın Orta Java bölgesinin Magelang şehrinde Samanera olarak da bilinen yüzlerce keşiş adayı Borobudur Tapınağı'nın etrafında yürüyerek Pradaksina ritüelini gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük Budist tapınağında ayin

Pabbajja Samanera olarak da bilinen etkinlik Budistler için 13 gün boyunca çeşitli yaş gruplarının katıldığı, ahlaki ve manevi değerleri geliştirmeyi amaçlayan bir eğitimdir.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BUDİST TAPINAĞI

Borobudur Tapınağı, Endonezya'nın Yogyakarta şehrinde bulunan Dünya Mirası bir yapıdır. Dünyanın tek parça halinde ve en büyük Budist tapınağı olma özelliğine sahiptir. Endonezya ülkesinin Yogyakarta şehrinde yer alan tapınak Unesco tarafından 1991 yılında Dünya Miras Listesine kabul edilmiştir.

Tapınağın hangi tarihte yapıldığına dair resmi kayıt olmamakla beraber tahminlere göre Sailendra Hanedanlığı dönemine denk gelen MS 750 yılları olduğu düşünülmektedir. Yapımını 75 yıl süren Borobudur uzun yıllar kaderine terk edilmiştir. Ardından volkan patlaması sonucu volkanik küllerin tapınağa yayılması ile bu dünya mirası küller altında gizli kalmıştır.

Yapı Sir Stamford Raffles tarafından 1814 yılında keşfedilerek ilk restore işini Hollandalılar üstlenmiş ardından Unesco'nun 25 milyon dolar desteği ile bu restorasyon 11 yıl daha devam etmiş ve sonunda 1991 yılında dünyaya kazandırılmıştır.

Borobudur'un inşası veya kullanım amacına dair bilinen bir kayıt bulunmamaktadır. İnşaat süresi, tapınağın gizli ayağındaki oyma kabartmalar ile 8. ve 9. yüzyıllarda kraliyet beratlarında yaygın olarak kullanılan yazıtlar karşılaştırılarak tahmin edilmiştir. Borobudur muhtemelen M.S. 800 civarında kurulmuştur.

Bu, Sailendra hanedanının orta Java'daki Mataram krallığı üzerindeki egemenliğinin zirvesi olan M.S. 760 ile 830 yılları arasındaki döneme tekabül eder, bu dönemde hanedanın egemenliği sadece Srivijayan İmparatorluğu'nu değil, aynı zamanda güney Tayland'ı, Filipinler'in Hintlileştirilmiş krallıklarını, Kuzey Malaya'yı (Kedah, Hint metinlerinde eski Hint eyaleti Kadaram olarak da bilinir) kapsıyordu.

İnşaatın 75 yıl sürdüğü ve 825 yılında Samaratungga'nın hükümdarlığı sırasında tamamlandığı tahmin edilmektedir.

AA, Wikipedia

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2023, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER