Köstence'de Türkçe Şiir Okuma Yarışması

12 Aralık 2023 tarihinde Dobruca bölgesindeki devlet okullarına yönelik olarak Yunus Emre Enstitüsü ve Köstence İl Eğitim Müfettişliği iş birliğinde Köstence ili ve çevre yerleşim birimlerinden öğrencilerin katıldığı '9. Geleneksel Türkçe Şiir Okuma Yarışması' programı gerçekleştirildi.

Köstence'de Türkçe Şiir Okuma Yarışması
Cumhuriyet'in 100. Yılına atfedilen bu seneki programın teması “Türkiye Yüzyılı” oldu.

Açış Konuşmasını Romanya Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız'ın yaptığı programa, T.C. Köstence Başkonsolosluğundan Konsolos Sayın Ayça Doluküp, Romanya Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Mustafa Yıldız, Köstence İl Eğitim Müfettişliği Türkçe Müfettişi Sayın İcbal Anefi, Şair Emel Emin, Ovidius Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Berrin Özcan, Köstence okullarında görevli müdürler, öğretmenler ve veliler katıldı.


Programın açış konuşmasında söz alan Yunus Emre Enstitüsü Romanya Müdürü Sayın Mustafa Yıldız, Türkçenin ve Türk kültürünün kurduğu kültürlerarası köprüye değinerek yarışmaya katılan tüm öğrencilere özverilerinden, Türkiye'ye ve Türkçeye olan ilgilerinden dolayı teşekkür etti. “Çok yakın bir zamanda başlatacağımız Tercihim Türkçe Projesi ile Rumen çocuklar artık kendi okullarında da Türkçe öğrenmeye başlayacaklar. Bu ve daha nice çalışmamızı destekleyen Romanya'ya ve yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

Köstence İl Eğitim Müfettişinden İcbal Anefi, “Her yıl Yunus Emre Enstitüsü ile düzenlediğimiz bu proje ile çocuklarımızın Türkçeye olan ilgileri giderek artmakta. Eminim ki, yapılacak projelerle bu iş birliği ve Türk kültürüne olan özen ve itibar katlanarak artacaktır” dedi.

T.C. Köstence Başkonsolosluğundan Konsolos Ayça Doluküp ise “Yunus Emre Enstitüsünün varlığı ve etkinlikleriyle iki ülke arasındaki bağı kuvvetlendirmesi ve ortak değerler etrafında buluşturması gerçekten takdire şayandır” dedi.

ÜÇ KFARKLI KATEGORİDE ÜÇ ŞİİR
Köstence ili ve çevre yerleşim birimlerinden öğrencilerin katıldığı yarışma, çeşitli yaş gruplarında üç kategoride gerçekleştirildi. Farklı yaş gruplarından yaklaşık 100 çocuğun katıldığı yarışmada İsmet Özoğuz'un “Cumhuriyet'e”, Ömer Bedrettin Uşaklı'nın “Akdeniz'e Doğru” ve Zati Arca'nın “Cumhuriyet Marşı” isimli şiirleri okundu. Türkçede birleşen küçük yürekler, Cumhuriyetimizin 100. yılında günün anlam ve önemini yansıtan şiirleri okuyarak Türkiye sevgilerini büyük bir coşkuyla ifade ettiler.

KATEGORİLER ARTIRILACAK
Bu yıl 9.su düzenlenen ve her yıl artan bir ilgiyle yapılan yarışmaya, katılımcıların talep yoğunluğu nedeniyle Romanya Yunus Emre Enstitüsünün ihtiyaca binaen belirleyeceği yeni kategoriler eklenecek.
HEDİYELER VERİLDİ

Yarışmanın ardından her kategoride ilk 3'e giren yarışmacılara özel ödüllerin verilmesinin yanı sıra tüm öğrencilere sponsorların desteği alınarak Yunus Emre Enstitüsünce özenle hazırlanan hediyeler ve katılım belgeleri takdim edildi. Köstence'de büyük bir coşkuyla gerçekleşen yarışma, çekilen toplu hatıra fotoğrafları ile son buldu.

ROMANYA'DA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ
Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretimi konusunda düzenlediği kurslarla ve Romanya'da Kamu Çalışanlarına Türkçe Öğretimi (KATÖP) Projesi ile üst düzey binlerce görevliye Türkçe öğretti. Enstitünün uhdesinde başlatılacak Tercihim Türkçe Projesi ile de yüzlerce devlet okulunda Rumen öğrencilere Türkçe dersleri verilecek.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2023, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER