Giresunlu balıkçılar gelecek av sezonunun hazırlıklarına başladı

1 Eylül 2019 tarihinden başlayan av sezonu 15 Nisan 2020 tarihinde sona erdi.

Giresunlu balıkçılar gelecek av sezonunun hazırlıklarına başladı

1 Eylül 2019 tarihinden başlayan av sezonu 15 Nisan 2020 tarihinde sona erdi. Giresun'un Espiye ilçesinde Gülburnu Köyünde teknelerini limana bağlayan balıkçılar, ağlarının tamirini ve teknelerin bakımını yeni sezon öncesinde çoktan hazırlamaya başladılar. Büyük balıkçı teknelerinin tersine küçük teknelerle avlanan Gülburnu Köyü balıkçıları geçtiğimiz sezonun kendileri açısından bereketli geçmediğini söylediler.

Yasaklanmış avcılığın kendilerini etkilediğini gösteren Gülburnu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Üzeyir Kıdıl “Geçtiğimiz sezon çok verimsiz geçti. Balıkçıların durumu böylece iç açıcı yok. Yasaklanmış avcılıktan dolayı bu sezon fazla balık alamadık. acilen yalnızca yaptığımız kenarlara ağ kuruyoruz. İskorpit, ispari balığı ve nadiren bizim mezgit avına hamsi geliyor o kadar” biçiminde konuştu.

Sezonun palamut açısından verimsiz geçitiğini gösteren balıkçı Barbaros Kaya ise “Bu yıl palamut olmadı. Benzer şekilde kalkan balığı da olmadı. Aldığımız üç dört balık başka yok. Mezgit avına öyle gitmiyoruz. Ançuez de üç veya dört kilo oluyordu, bu sene diğer da bir şey değil” dedi.

Denizlerde her yıl durumun geriye gittiğini söyleyen balıkçı Hasan Saka ise “Geçtiğimiz sezonda büyük kayıkların beklentisi palamuttu. Palamutta bu sene olmadı. Hiç bir balıkçı umduğunu bulamadı. derhal gelecek sezonun hazırlıkları yapılıyor. Balıkçılar geçen sezondaki gibi mağdur mu oluruz, yahut deniz bize balık verir de kâra mı geçeriz, bir kazancımız olur mu bunların hesabını yapıyor. Çoktan yavaş yavaş gelecek sezonun hazırlıkları başladı. Insanlar kayığının bakımını yapıyor, ağının bakımını yapıyor, boyasını yapıyor. Denizlerde durum her sene geriye doğru gidiyor. Bizim buradaki balıkçıların avına yunus balıkları zarar veriyor. Yunus balıklarının sayıları fazla pozitif, avlanmaları yasaklanmış. Ast onlar da hayatlarını idame ettirmek zorunda fakat bizim avlarımıza zarar veriyorlar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER