Malezya'da Mossad operasyonu: Yargılanan sayısı 13'e çıktı

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Filistinli yazılımcının kaçırılmasıyla bağlantılı gözaltına alınanlardan ikisinin daha adam kaçırmak suçundan yargılanmaya başladığı bildirildi. Polis, 29 Eylül-4 Ekim arasında Kuala Lumpur, Selangor ve Melaka eyaletlerinde düzenlediğ.

Malezya'da Mossad operasyonu: Yargılanan sayısı 13'e çıktı


Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Filistinli yazılımcının kaçırılmasıyla bağlantılı gözaltına alınanlardan ikisinin daha adam kaçırmak suçundan yargılanmaya başladığı bildirildi. Polis, 29 Eylül-4 Ekim arasında Kuala Lumpur, Selangor ve Melaka eyaletlerinde düzenlediği operasyonlarda 18 kişiyi gözaltına almıştı.

Biri kadın 11 zanlı hakkındaki dava, Kuala Lumpur Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanmıştı. İki kişinin daha adam kaçırmakla suçlanmasının ardından gözaltına alınan 18 kişiden 13'ünün yargılanma süreci başladı.

Ne olmuştu?

Mossad ajanları, 4 Malezyalıyı, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı'yla bağlantılı olduklarına inandıkları 2 Filistinliyi bulup kaçırmaları için görevlendirmişti.

New Straits Times'ın aktardığına göre 28 Eylül'de yaşanan olayda, Mossad'a çalışan Malezyalılar, yazılımcı Filistinlilerin aracını durdurarak bir kişiyi kaçırmış, araçtaki diğer kişi Dang Wangi Polis Karakolu'na ihbarda bulunmuştu.

Mossad en az 11 Malezyalıyı görevlendirdi

Kaçırılan Filistinli, bölgedeki bir dağ evine getirilerek 24 saat boyunca Malezyalılarca dövülerek sorgulanmıştı. Bu arada polis, saldırganların Filistinliyi tuttuğu dağ evine ulaşmış ve yaptığı baskınla bu kişiyi kurtarmıştı.

Al Jazeera Arapça'ın haberine göre Mossad, bu operasyonu yürütmek için Avrupa'da eğittiği Malezyalı elemanlarını kullandı ve ülkedeki Filistinlileri takip etmek için en az 11 Malezyalıyı görevlendirdi.

Fadi el-Batş'ın ölümü

Malezya'da yaşayan Filistinli mühendis Fadi el-Batş, 21 Nisan 2018'de Kuala Lumpur'da silahlı saldırıda ölmüştü. İnsansız hava araçları üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Batş'ın öldürülmesinin arkasında Mossad'ın olduğu iddia edilmişti.

BM'den Malezya'ya 'Myanmarlı sığınmacılar' tepkisi

 

Malezya'da enflasyon 5 aylık yükselişin ardından geriledi

 

Malezya'da erken seçim telaşı

 

Malezya erken seçime mi gidiyor?

 

Türkiye’den Malezya’ya ticari köprü

 

Malezya ile önemli protokol: Anlaşma revize edildi

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER