RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den Halk TV'ye Verilen 'Cemo' Cezası Hakkında Açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halk TV'ye kesilen "Cemo" cezasının gerekçesini Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'e açıkladı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den Halk TV'ye Verilen 'Cemo' Cezası Hakkında Açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halk TV'ye kesilen "Cemo" cezasının gerekçesini Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'e açıkladı. Cezayı savunan Şahin, "İlgili yayıncı kuruluşun terör örgütüyle münasebeti nedeniyle yargıya taşınan ve yargılaması devam eden bir şarkının, üstelik kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen programda seslendirilmesine, öncesinde ve sonrasındaki diyaloglara müsaade ettiği, terörle mücadele noktasında kendisine düşen sorumlulukta hassas davranmadığı görülmüştür" ifadelerini kullandı.

s-acfaf0e9810fec215e291a6d5432735e5e5b48
Müzisyenlere destek için düzenlenen gecede Hilmi Yarayıcı'nın seslendirdiği 'Cemo' türküsü nedeniyle Halk TV'ye ceza kesen Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e konuyla ilgili olarak gönderdiği mektubunda verilen cezayı savundu."Üst Kurulumuzun kırmızı çizgilerinden bir tanesi de yayınlardaki olası terör ve terör propagandasıdır" diyen Şahin, "İlgili yayıncı kuruluşun terör örgütüyle münasebeti nedeniyle yargıya taşınan ve yargılaması devam eden bir şarkının, üstelik kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen programda seslendirilmesine, öncesinde ve sonrasındaki diyaloglara müsaade ettiği, terörle mücadele noktasında kendisine düşen sorumlulukta hassas davranmadığı görülmüştür" ifadelerini kullandı.

'Diyalog çağrımıza cevap vermediler...'

s-a7d9108714fcb0d61cac9ff2865af82cc95365
“Ayrıca, yaklaşık 2 yıldır Başkanlığını yürüttüğüm Üst Kurulumuzun politikası, yasal yaptırımları en son kullanmaktır” diyen Şahin, “Diyalog çağrılarımıza cevap vermeyen hatta zaman zaman yapmış olduğumuz çok insani uyarıları bile farklı algılayıp bunun üzerinden aleyhimizde propaganda yapan zihniyet, RTÜK'ü müeyyide uygulamaya zorlamaktadır. Bu durumda Yüce Meclis'te millet iradesiyle çıkarılan 6112 sayılı Yasayı uygulama görevi olan RTÜK'ün ikazlarını dikkate almayan, görmezden gelen, ciddiye almayan yayıncı kuruluşlara elinde var olan yaptırım argümanını kullanmaktan başka çaresi kalmamaktadır” ifadelerini kullandı.Şahin, Zeyrek'in yazısına yönelik de, "Köşe yazınızdaki şahsıma, Üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza yönelik olarak ‘siyasi talimatlarla hareket ediliyor' tarzı bir imayı asla ve asla kabul etmiyoruz. Yazınızda açıkça isimlerini zikrettiğiniz AK Parti'nin önemli siyasi isimlerinin de bu iddiayı kabul etmeyeceğini net olarak biliyorum" dedi.Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Osmanlı Arşivinin Kayıp Belgeleri Çöpten Çıktı İddiası - Akılalmaz Görüntüler! Gece Kulübünden Saçlarından Sürükleyerek Çıkarttıkları Kadını Tekme Tokat Dövdüler - Tatilcilere Uyarı; Rezervasyonsuz Gelmeyin!
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER